Kiedy przychodzi ten moment, że musisz kupić nowy rower, na pewno zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę. Mnogość modeli rowerów, ich kolorów i dostępnych dodatków może przyprawić o zawrót głowy. W poniższym artykule dowiesz się, co warto wziąć pod uwagę przy zakupie roweru.
Jeśli masz już czym jeździć, masz już pewnie jakieś preferencje, co do następcy swojego roweru. Być może jest to podobna kierownica lub siodełko. To już trochę ułatwi Ci dobór nowego modelu roweru. Może się zdarzyć też tak, że z czasem, gdy apetyt wzrośnie i „zmęczony” bądź niedostosowany do dalekich wojaży jednoślad już nie wystarczy, staniesz przed pytaniem: jaki rower kupić?
Nie jest sztuką wydać pieniądze na zaawansowany technicznie pojazd, który niedostosowany będzie do Waszych potrzeb. Przed nabyciem nowego jednośladu, trzeba uzmysłowić sobie, do czego Wam będzie potrzebny.
Mogą to być:
Życie pokazuje, że w grę zazwyczaj wchodzi kilka z tych kategorii.
By dowiedzieć się więcej o dostępnych modelach roweru na rynku, przeczytał artykuł: https://www.bikepro.pl/modele-rowerow/
Gdy już to będziecie wiedzieli, zaczniecie szukać roweru i spotkacie się z wieloma możliwościami wyboru. Różne ramy, mostki, przerzutki, amortyzatory, koła i tak dalej. Trzeba uważać, bo sprzedawcy często chcą nam sprzedać, to co akurat mają w sklepie, bądź to, czego długo już nie mogą się pozbyć. Dobrze, jeśli nabywając rower, będziecie mieli możliwość wypróbowania go, żeby sprawdzić, jak się na nim siedzi, jaka jest pozycja, sposób przełączania biegów. Jeśli mieszkamy na piętrze i będziemy chcieli chować go w mieszkaniu, to warto wziąć pod uwagę wagę roweru.
Kupując rower, zazwyczaj można wymienić w nim od razu parę elementów, zakładając na przykład dłuższy mostek, inne siedzenie, pedały platformowe zamienić zatrzaskowymi, opony wymienić na lepsze szosowe albo terenowe. Czasem sprzedawca dorzuci gratis błotniki, pompkę albo bagażnik, który może okazać się przydatny w wielu sytuacjach.
Szykując się do zakupu swojego nowego jednośladu, zwróćcie szczególną uwagę na pozycję Waszego ciała. Powinno się wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj roweru. Na rowerze górskim MTB pozycja powinna być mocno pochylona, a kierownica powinna znajdować się niżej od siodełka. Na rowerze miejskim prawidłowa pozycja to wyprostowana lub prawie wyprostowana.
Główną korzyścią prawidłowej postawy jest przede wszystkim bezpieczeństwo. Przez złą pozycję na rowerze można nabawić się kontuzji, a także bólu ramion, szyi, kolan czy pleców. Dokonując wyboru modelu roweru, warto zwrócić na to uwagę i od razu dopasować go pod siebie.
Zakupiony model można zawsze udoskonalić. To samo tyczy się egzemplarza obecnie używanego. Jest to konstrukcja złożona z części, które można w pewnym zakresie swobodnie dobierać według własnych upodobań. Siodełko rowerowe zawsze można zmienić na inne, na przykład węższe na trzy albo dwie litery J. Jeśli zamarzycie o dalekich wyprawach po drogach, wymienicie opony na wytrzymalsze z niskimi oporami toczenia. Zakupicie oświetlenie, gdy zechcecie poznać uroki nocnej jazdy.
Jeśli większość Waszych wojaży odbywać się będzie w trudnym terenie, w górach, na stromych podjazdach i zjazdach zwróćcie uwagę na hamulce, wytrzymałość napędu, przełożenia (raczej wolniejsze) i wielkość kół. Żeby śmigać szybko po umiarkowanie płaskich trasach korzystniej mieć większe zębatki z przodu, a 30-zębowe tryba z tyłu mogą być bezużyteczne.
Jeszcze jedna ważna kwestia: kiedy kupić rower?
Jeśli czas nie nagli, warto poczekać na koniec lata albo do jesieni. Sklepy nie są zatłoczone, sprzedawcy mają więcej czasu na obsługę klienta i co ważne można zyskać spory rabat.
Gdy już staniecie się szczęśliwymi posiadaczami nowo nabytego, wymarzonego modelu roweru, to będziecie podróżować albo jeździć na kolejne zakupy po kask, błotniki, koszulki, spodenki, okulary… niekończąca się historia. Ważne byście jeździli dużo i by sprawiało to radość. Radość bez względu na pogodę, warunki drogowe czy zmęczenie. W końcu kupiliście bardzo dobry rower. Szerokości!