Na topie

Jak wybrać dobry rower szosowy?

18 lutego, 2014 | by BikePRO.pl
Jak wybrać dobry rower szosowy?
Porady
0

Jeżeli uwielbiasz prędkość i zdarza Ci się nawet brać udział w wyścigach kolarskich to z pewnością podstawowym środkiem transportu będzie dla Ciebie rower szosowy. Ten typ roweru śmiało można określić mianem demona szybkości. Rowery szosowe stworzone są do jazdy po równej jak stół nawierzchni ale jednocześnie są w stanie rozwijać naprawdę zawrotne prędkości. Oczywiście pod warunkiem, że dobierzemy dla siebie odpowiedni sprzęt. A nie jest to przecież zadanie proste.

Pamiętajmy, że podstawą dla każdego rowerzysty powinno być bezpieczeństwo. Dlatego też kupując rower szosowy musimy zwracać uwagę przede wszystkim na konstrukcję oraz wykonanie. Stelaż roweru powinien być mocny i wytrzymały. Z drugiej jednak strony charakter roweru, który przeznaczony jest do szybkiej, dynamicznej jazdy, wymusza lekkość. Unikajmy zatem grubych ram a rowery o wadze 15 kg najlepiej omijać szerokim łukiem. Dla nas powinna liczyć się lekkość ale także gwarancja, że tworzywo, z którego wykonany jest rower, zapewnia optymalną wytrzymałość. Szosówki to rowery, które powinny charakteryzować się także opływowym kształtem. Pamiętajmy, że odpowiednie wyprofilowanie a także ustawienie roweru nadaje określoną pozycje rowerzyście. Im bardziej opływową bryłę tworzymy razem z naszym bicyklem tym większe prędkości będziemy w stanie osiągnąć. Z drugiej jednak strony zarówno kierownica jak i siodełko powinny być zaprojektowane w ten sposób aby nie męczyć podczas jazdy. Na rowerze szosowym nasze ciało jest ustawione w dosyć specyficzny sposób i regulacja kierownicy oraz siodełka może być w tym przypadku kluczową kwestią. W popularnych „poziomkach” ogromne znaczenie ma także grubość opon. W tym przypadku obowiązuje zasada – im cieńsze tym lepsze. Wąskie ogumienie stawia minimalny opór dzięki czemu możemy mknąć niczym wiatr podczas wyścigu bądź samotnej przejażdżki. Ważnym elementem jest także stopniowanie przełożenia, którego zakres powinien być dosyć wąski. Dzięki temu samo przyspieszanie jak i sama jazda będzie odbywała się w sposób płynny.

Rower szosowy to bardzo specyficzny rodzaj, który raczej nie sprawdzi się w przypadku rodzinnych wypadów za miasto. Jest to rower wybitnie sportowy i aby osiągać na nim oczekiwane wyniki należy zwrócić szczególną uwagę na wszystkie detale podczas jego wyboru.

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.