Na topie

Co jest ważne przy zakupie roweru?

17 lutego, 2014 | by BikePRO.pl
Co jest ważne przy zakupie roweru?
Porady
0

Z pewnością marzeniem każdego, kto planuje zakup roweru jest nabycie sprzętu wysokiej klasy za rozsądną cenę. Oczywiście takie kompilacje są bardzo trudne do zrealizowania. Mówiąc wprost niezwykle ciężko jest znaleźć tego typu połączenie. Jeżeli coś jest wysokiej klasy to zazwyczaj sporo kosztuje. Jeśli coś jest tanie jak barszcz to raczej do niczego się nie nadaje. Pomimo tego warto, jeszcze przed zakupem, zadać sobie pytanie na co powinniśmy zwracać uwagę przy wyborze.

Na co zwrócić uwagę?

Pierwszym elementem, który powinniśmy sprawdzić jest bez wątpienia ciężar. Przeciętny rower, służący do zwykłej, miejskiej jazdy, powinien ważyć w granicach 12-15 kg. Jest to optymalna waga, która gwarantuje wytrzymałość a jednocześnie nie będzie sprawiała nam problemu np. przy wnoszeniu roweru po chodach. Kolejnym ważnym elementem są bez wątpienia obręcze. Ich średnica powinna wynosić 26-28 cali. Te mniejsze doskonale sprawdzą się w terenie. Większe obręcze będą lepsze na nawierzchnie asfaltowe oraz szutrowe. W przypadku obręczy powinniśmy zwrócić także uwagę na ich wytrzymałość. Najlepiej jeśli będą aluminiowe i oczkowane przy szprychach. Elementem, na który trzeba bezwzględnie zwrócić uwagę są przełożenia i biegi. To od nich przecież w dużym stopniu zależy komfort jazdy. Standardowym schematem jest ten zawierający 3 przełożenia z przodu oraz 7 z tyłu. Jest to rozkład uniwersalny, który zapewnia optymalny komfort jazdy. Na szczególną uwagę zasługują także hamulce. Jest to podstawowe zabezpieczenie w naszym rowerze. Bez niego jakakolwiek jazda byłaby szalenie ryzykowna. Najbardziej popularne i jednocześnie niezawodne oraz proste w konserwacji są hamulce V-Brake. Drugim rodzajem są hamulce tarczowe. Jednak te, w wersjach poniżej 1000 zł są po prostu kiepskiej jakości. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort jazdy warto także przed zakupem sprawdzić dokładnie amortyzatory oraz siodełko. Szczególnie jeżeli mamy zamiar uprawiać jazdę terenową. Warto także zwrócić uwagę na sprawność działania manetek a także łatwość demontażu roweru.

Powyższe przykłady pokazują jak na dłoni, że zakup roweru wcale nie jest błahostką i należy solidnie się do niego przygotować.

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.