Na topie

W jakie światła musi być wyposażony rower?

30 maja, 2018 | by BikePRO.pl
W jakie światła musi być wyposażony rower?
Porady
0

Pora dnia ani warunki pogodowe nie przeszkadzają Ci w jeździe na rowerze? W takim razie przed przejażdżką po zmroku lub w czasie deszczu czy mgły zadbaj o widoczność, zapoznając się z przepisami dotyczącymi oświetlenia roweru i wyposażając go w niezbędne lampki.

Oświetlenie roweru

Każdy rower musi być obowiązkowo wyposażony w trzy rodzaje świateł. Pozostałe elementy oświetlenia należą do dodatkowego wyposażenia, które nie jest wymagane przez przepisy ruchu drogowego, ale również poprawia widoczność rowerzysty na drodze.

Obowiązkowe oświetlenie roweru

  1. Co najmniej jedno światło przednie barwy białej lub żółtej. Przepisy dopuszczają używanie światła ciągłego lub migającego. Może być zasilane bateriami lub przy użyciu dynama.
  2. Co najmniej jedno tylne odblaskowe światło barwy czerwonej. Jego kształt musi być inny niż trójkąt.
  3. Co najmniej jedno światło tylne barwy czerwonej. Podobnie jak światło przednie również może być światłem ciągłym lub migającym.

Jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia zasygnalizowania zmiany kierunku jazdy przez wyciągnięcie ręki, wówczas musi być on wyposażony również w kierunkowskazy.

Dodatkowe oświetlenie roweru

Dodatkowe elementy oświetlenia jeszcze bardziej poprawiają widoczność. Dlatego warto się w nie zaopatrzyć, choć w wielu przypadkach są na wyposażeniu roweru. Do dodatkowego oświetlenia należą:

  • światło odblaskowe przednie barwy białej,
  • światła odblaskowe na pedałach barwy żółtej,
  • światła odblaskowe na kołach barwy żółtej,
  • pasek odblaskowy na kole lub oponie.

Jak montować światła do roweru?

Światła rowerowe, zarówno odblaski jak i światła właściwe, muszą być widoczne dla innych uczestników ruchu z odległości przynajmniej 150 metrów. Optymalna pozycja świateł powinna znajdować się na wysokości pomiędzy 25 cm a 150 cm od powierzchni jezdni.

Czy oświetlenie roweru musi być zamontowane na stałe?

W październiku 2013 roku weszły w życie przepisy, które mówią o tym, że światła nie muszą być przymocowane do roweru na stałe. Podczas jazdy w ciągu dnia mogą znajdować się np. w plecaku rowerzysty. Wyjątkiem jest tylny odblask, który musi być przymocowany do roweru przez cały czas.

Ile kosztuje oświetlenie roweru?

Na rynku dostępnych jest niezwykle wiele modeli lampek rowerowych, które sprawdzają się zarówno w przypadku amatorów jak i wyczynowców. Komplet obowiązkowych świateł, które spełniają wszystkie wymogi kupisz już nawet mniej niż 100 zł. Jeśli lubisz nocną jazdę po lasach lub po prostu chcesz nie tylko być widocznym, ale również mieć znakomicie oświetloną drogę, wówczas możesz wybierać spośród bardzo mocnych i wytrzymałych świateł, których koszt jest już nieco wyższy.

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.