Przy wyborze trasy należy wziąć pod uwagę kondycję i sprzęt jakim dysponujemy. Ścieżki różnią się nie tylko długością, ale też liczbą wzniesień i kątem nachylenia. Jeżeli wybieramy trasy przez Tatrzański Park Narodowy musimy pamiętać o zapoznaniu się z przepisami obowiązującymi na jego terenie.
W Tatrzańskim Parku Narodowym można poruszać się rowerem tylko na szlakach dopuszczonych do ruchu rowerowego, gdzie pierwszeństwo mają zawsze piesi. Szlaki, gdzie dopuszczony jest ruch rowerowy są specjalnie oznaczone. Sezon turystyki rowerowej rozpoczyna się 1 maja, a kończy 30 listopada. Ruch rowerowy możliwy jest w godzinach od 8:00 do 18:00. Rowerzystów poruszających się po Tatrzańskim Parku Narodowym obowiązują przepisy porządkowe i opłaty określone w regulaminie oraz cenniku.
Droga z Kuźnic na Polanę Kalatówki: droga bardzo kamienista, dość stromy podjazd i duży ruch (ok 1,5km). Trasa jest krótka, ale wymaga od rowerzysty dobrej koordynacji i kondycji.
Droga w Dolinie Chochołowskiej: od parkingu na Siwej Polanie do schroniska na Polanie Chcochołowskiej (ok 7km). Na Siwej Polanie znajduje się wypożyczalnia rowerów. Trasa niezbyt trudna i nie musimy dźwigać własnego sprzętu.
Droga z Doliny Suchej Wody: wjazd od ul. Oswalda Balzera – 300 m za skrzyżowaniem z drogą do Murzasichla do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej (ok 7km). Trasa nie należy do najłatwiejszych. Jest to opcja dla tych, którzy chcieliby przenocować w schronisku górskim. Na tej trasie nie ma dużego ruchu. Zazwyczaj tą drogą dojeżdżają samochody terenowe z zaopatrzeniem.
Ścieżka pod Reglami: od Wielkiej Krokwi w centrum Zakopanego do parkingu na Siwej Polanie u wylotu Doliny Chochołowskiej – ok. 10 km bardzo ciekawej trasy. Minusem jest to, że w sezonie wakacyjnym spaceruje tam sporo turystów. Aby uniknąć tłumów warto więc na wycieczkę rowerową wybrać się wcześnie rano.