Na topie

Tatrzański Park Narodowy – niezbędnik rowerzysty

7 lipca, 2014 | by BikePRO.pl
Tatrzański Park Narodowy – niezbędnik rowerzysty
Polska
0

Tatry, jako jeden z najpiękniejszych zakątków naszego kraju, przyciągają ogromne rzesze turystów z Polski i zagranicy. To nie tylko doskonałe miejsce na spacery i wędrówkę szlakami górskim, ale też świetne trasy rowerowe.

 

Zanim ruszymy w drogę

Przy wyborze trasy należy wziąć pod uwagę kondycję i sprzęt jakim dysponujemy. Ścieżki różnią się nie tylko długością, ale też liczbą wzniesień i kątem nachylenia. Jeżeli wybieramy trasy przez Tatrzański Park Narodowy musimy pamiętać o zapoznaniu się z przepisami obowiązującymi na jego terenie.

Przepisy obowiązujące rowerzystów na terenie TPN

W Tatrzańskim Parku Narodowym można poruszać się rowerem tylko na szlakach dopuszczonych do ruchu rowerowego, gdzie pierwszeństwo mają zawsze piesi. Szlaki, gdzie dopuszczony jest ruch rowerowy są specjalnie oznaczone. Sezon turystyki rowerowej rozpoczyna się 1 maja, a kończy 30 listopada. Ruch rowerowy możliwy jest w godzinach od 8:00 do 18:00. Rowerzystów poruszających się po Tatrzańskim Parku Narodowym obowiązują przepisy porządkowe i opłaty określone w regulaminie oraz cenniku.

Szlaki dostępne dla rowerzystów

DSC3250Droga z Kuźnic na Polanę Kalatówki: droga bardzo kamienista, dość stromy podjazd i duży ruch (ok 1,5km). Trasa jest krótka, ale wymaga od rowerzysty dobrej koordynacji i kondycji.

 

dolina chochołowskaDroga w Dolinie Chochołowskiej: od parkingu na Siwej Polanie do schroniska na Polanie Chcochołowskiej (ok 7km).  Na Siwej Polanie znajduje się wypożyczalnia rowerów. Trasa niezbyt trudna i nie musimy dźwigać własnego sprzętu.

 

schronisko-murowaniecDroga z Doliny Suchej Wody: wjazd od ul. Oswalda Balzera – 300 m za skrzyżowaniem z drogą do Murzasichla do schroniska Murowaniec na Hali Gąsienicowej (ok 7km). Trasa nie należy do najłatwiejszych. Jest to opcja dla tych, którzy chcieliby przenocować w schronisku górskim. Na tej trasie nie ma dużego ruchu. Zazwyczaj tą drogą dojeżdżają samochody terenowe z zaopatrzeniem.

 

droga-pod-reglamiŚcieżka pod Reglami: od Wielkiej Krokwi w centrum Zakopanego do parkingu na Siwej Polanie u wylotu Doliny Chochołowskiej – ok. 10 km bardzo ciekawej trasy. Minusem jest to, że w sezonie wakacyjnym spaceruje tam sporo turystów. Aby uniknąć tłumów warto więc na wycieczkę rowerową wybrać się wcześnie rano.

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.