Na topie

Szlak rowerowy wzdłuż całej Polski – Green Velo!

18 stycznia, 2018 | by BikePRO.pl
Szlak rowerowy wzdłuż całej Polski – Green Velo!
Polska
0

Zima jest dobrym okresem, by zaplanować wakacyjne wyzwania. Fani dwóch kółek z pewnością słyszeli o Wschodnim Szlaku Rowerowym, który rozciąga się wzdłuż całej Polski. Jest to niezwykła atrakcja dla rowerzystów, która gwarantuje niezapomniane przeżycia i emocje. Dlaczego warto zaplanować podróż po najdłuższym szlaku rowerowym w Polsce?

Green Velo – informacje praktyczne

Trasa główna rozciąga się na 1887,5km i przebiega aż przez pięć województw we wschodniej Polsce. Szlak jest dobrze oznakowany i świetnie przystosowany dla rowerzystów. Wyjeżdżając w tak bogatą kulturowo podróż, doświadczymy wszystkiego co najlepsze w naszym kraju – różnorodny krajobraz oraz smaki i zapachy! Szlak rozpoczyna się od Elbląga, biegnie przez Suwałki, Białystok, Zamość, Kielce do Rzeszowa. Jednakże wyruszyć można absolutnie z dowolnego miejsca i podążać albo z północy na południe albo z południa na północ. Warto zaznaczyć, że tylko wytrwali rowerzyści pokonują cały szlak w jednej wyprawie, a najczęściej jednak uczestnicy wybierają interesujący ich fragment.

Szlak Green Velo jest bardzo zadbany, wszystkie trasy starszej daty zostały odnowione, wyłożone asfaltem, bądź drogą gruntową. Podróż rowerowa przez pięć województw to przede wszystkim niezwykłe spotkanie z naturą i piękną przyrodą. Na trasie znajduje się pięć parków narodowych oraz 15 parków krajobrazowych! Niespełna 580 km szlaku biegnie przez tereny leśne, a 180km wzdłuż dolin rzecznych.

green-velo-praktycznie

Jak przygotować się do podróży?

W Holandii rozpoczął się konkurs „Fietsroute van het Jaar”, czyli Trasa Rowerowa Roku i w 2017 roku, po raz pierwszy Green Velo został nominowany do nagrody. Zainteresowanie polskim szlakiem wschodnim zaczyna więc sukcesywnie wzrastać. Aby móc uczestniczyć w wyprawie, należy jednak mieć całkiem dobrą kondycję. Niezależnie jak długi odcinek chcemy pokonać, niezbędne będzie zaplanowanie czasu, miejsc noclegowych, postojów oraz ustalenie ile kilometrów dziennie jesteśmy w stanie pokonać. Konieczny będzie również sprawny rower po przeglądzie oraz sakwy. Niezastąpione okaże się również profesjonalne, termoaktywne ubranie rowerowe, które ochroni nasze ciało przed przegrzaniem lub wyziębieniem.  Najlepiej oczywiście wybrać się w podróż późną wiosną, kiedy słońce jeszcze tak mocno nie grzeje. Optymalny czas jest również wczesną jesienią, a mimo wszystko to właśnie latem zazwyczaj jest największe natężenie rowerzystów na szlaku.

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.