Na topie

Smog a jazda na rowerze

28 lutego, 2019 | by BikePRO.pl
Smog a jazda na rowerze
Porady
0

Zanieczyszczone powietrze to jedno z poważniejszych problemów współczesnego świata. Smog jest groźnym zjawiskiem nie tylko dla zdrowia, ale przede wszystkim życia. Oddychanie powietrzem, w którym znajdują się szkodliwe substancje, negatywnie wpływa między innymi na układ oddechowy i naszą skórę. Intensywność smogu zwiększa się w okresie od listopada do lutego sprawiając, że wiele osób rezygnuje z jakiekolwiek aktywności fizycznej na zewnątrz. Co zrobić, żeby smog nie przeszkadzał w jeździe na rowerze? Jak się zabezpieczać przed wdychaniem szkodliwych pyłów? Dowiedz się, jak możesz chronić się przed smogiem podczas jazdy na rowerze.

Co to jest smog?

Smog to mieszanka mgły i dymu. Pojawia się najczęściej na obszarach przemysłowych, a także nad dużymi miastami. W zależności od czynników wywołujących smog wyróżniamy jego dwa rodzaje:

  • smog londyński – powstaje w wyniku przedostania się do atmosfery tlenków siarki, które ulatniają się w wyniku spalania na przykład węgla,
  • smog Los Angeles – przyczyną jego powstania są spaliny samochodowe, do atmosfery dostają się wówczas tlenki azotu i węglowodoru.

Mieszanina szkodliwych pyłów negatywnie oddziałuje nie tylko na naturę, ale przede wszystkim na organizm człowieka. Może powodować problemy z oddychaniem, a także podrażnienia skóry i oczu. Ponadto niekorzystnie wpływa na układ nerwowy obniżając sprawność umysłową.

Smog a rower

Smog jest szczególnie niebezpieczny dla osób, które uprawiają sport na zewnątrz. Jednym z nich jest jazda na rowerze. Intensywny wysiłek fizyczny wymaga od sportowca szybszego dostarczania organizmowi tlenu – oddychasz głębiej i intensywniej, a przez to narażasz swój układ oddechowy na dużą dawkę szkodliwych pyłów. Poruszając się po drogach, jesteś dodatkowo narażony, ponieważ znajdujesz się w bliskiej odległości od samochodowych spalin.

Smog nie musi jednak oznaczać całkowitej rezygnacji ze sportu. Wystarczy, że odpowiednio się przygotujesz i wyposażysz się w niezbędne akcesoria. Używanie specjalnych masek antysmogowych, a także właściwy ubiór pozwoli Ci zwiększyć swoje bezpieczeństwo.

Maski antysmogowe na rower

Jedną z podstawowych rzeczy, które pomogą ochronić Cię przed szkodliwym działaniem smogu jest maska antysmogowa na rower. Przed jej zakupem należy jednak dokładnie sprawdzić, czy posiada odpowiedni filtr. Wyróżniamy jego cztery rodzaje.

  • HEPA – jest to filtr, który posiada naładowane elektrostatycznie włókna, które przyciągają i zatrzymują szkodliwe cząstki. Doskonale sprawdza w maskach na rower, ponieważ wyłapuje nie tylko szkodliwe substancje, ale także pyłki roślin, kurz i alergeny.
  • Węglowy – zatrzymuje kwaśne gazy tlenków, dwutlenki azotu i siarki, a także inne substancje, które powstały w wyniku palenia w piecach bądź zostały uwolnione ze spalinami samochodowymi. W przeciwieństwie do filtra HEPA – nie radzi sobie z alergenami czy kurzem.
  • Bioaktywny – jego zaletą jest neutralizacja szkodliwych substancji.
  • HEPA + filtr węglowy – jest to najlepsze rozwiązanie dla masek na rower. Maska łączona gwarantuje podwójną ochronę i doskonale sprawdza się w miejskich warunkach.

Maska antysmogowa na rower – na co jeszcze zwracać uwagę?

Oprócz filtra, maska na rower powinna posiadać także zawory, które umożliwiają swobodne oddychanie. Jest to szczególnie ważna cecha dla rowerzystów, którzy podczas wysiłku oddychają szybciej i bardziej intensywnie. Przed zakupem maski antysmogowej na rower należy także zwrócić uwagę na materiał z jakiego została zrobiona. Powinien idealnie przylegać do skóry, ale przepuszczać powietrze. Oddychająca tkanina sprawi, że nawet po długiej jeździe na Twojej twarzy nie pojawią się żadne bolesne otarcia.

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.