Na topie

Skylock – inteligentne zabezpieczenie bez kluczyka

26 maja, 2014 | by Sylwester
Skylock – inteligentne zabezpieczenie bez kluczyka
Sprzęt rowerowy i odzież
0

Producenci zabezpieczeń antykradzieżowych prześcigają się w tworzeniu co raz to doskonalszych, trwalszych urządzeń jednak każde, nawet te najlepsze zabezpieczenia rowerowe posiadają jeden bardzo słaby punkt, jest nim oczywiście zamek.

Firma Velo Labs postanowiła udoskonalić te newralgiczne miejsce wykorzystując najnowsze dostępne technologie. Po wielu przemyśleniach byłych inżynierów z fabryki Boeinga i poszukiwaniu nowych rozwiązań skonstruowano zabezpieczenie typu U-lock, jednak nie zastosowano w nim typowego zamka na klucz bądź szyfr, gdyż te rozwiązanie zastąpił rygiel sterowany za pomocą sygnału Bluetooth – interesujące ? To jeszcze nie koniec…

Skylock 2

Zlikwidowanie zamka z kluczykiem, to najważniejsza, ale nie jedyna funkcja tego urządzenia. Jest jeszcze kilka innych, które są naprawdę ciekawe i powinny dać znaczącą przewagę na rynku zabezpieczeń. Skylock pozwala bowiem automatycznie zwolnić blokadę, gdy właściciel zbliża się do roweru. To jednak jeszcze mało istotna drobnostka, ale już umożliwienie za pomocą aplikacji Skylock w telefonie na dostęp do roweru znajomym może być niezwykle cenne zwłaszcza dla tych, którzy korzystają z roweru, jako codziennego środka transportu po mieście. Wystarczy, że poprosimy znajomego o pomoc i odwiezienie roweru np. do pracy. Za pomocą aplikacji na telefon upoważniamy go po prostu do odblokowania Skylocka.

Twórcom urządzenia marzy się, by utworzyć w przyszłości sieć posiadaczy Skylocka, którzy zgodzą się na udostępnianie swoich rowerów, choćby w gronie znajomych.

Skylock 3

Żeby produkt był jeszcze bardziej oryginalny, Skylock posiada niezależne zasilanie z ogniw fotowoltaicznych. W przypadku kiepskiej, pochmurnej pogody w urządzeniu znalazł się jeszcze zamek szyfrowy, który również pozwala go odblokować. Jednak taka sytuacja się prawdopodobnie nie zdarzy, gdyż po godzinie ładowania światłem słonecznym, energii wystarczy aż na tydzień ciągłego działania.

Skylock ogniwa

Na koniec ostatnia i chyba najciekawsza funkcja, mianowicie wbudowany akcelerometr, który pozwoli na powiadamianie użytkownika z wybranego wcześniej numeru telefonu w razie wypadku, prób włamania, kradzieży itp. zdarzeń.

Skylock ma kosztować 260 dolarów, a obecnie dostępny jest w przedsprzedaży w promocyjnej cenie 160 dolarów. Pierwsze Skylock’i mają trafić do sprzedaży na początku 2015 roku.