Na topie

Jakie siodełko jest najlepsze?

10 stycznia, 2015 | by BikePRO.pl
Jakie siodełko jest najlepsze?
Sprzęt rowerowy i odzież
0

Kupując rower, bądź montując go z różnych części szczególną uwagę należy również zwrócić na to, na czym będziemy siedzieć. Należy pamiętać że im bardziej utrzymywana jest przez nas wyprostowana sylwetka na rowerze, tym bardziej narażamy pośladki oraz dolne partie kręgosłupa na wstrząsy i nierówności. Dlatego jeżeli chcemy czerpać przyjemność z jazdy, odczuwać komfort i nie narzekać na bóle to powinniśmy zwrócić na tą kwestię szczególną uwagę.

Nieprawdą jest ogólnie przyjęte stwierdzenie, że im szersze i miększe siodełko tym wygodniejsza jazda. Ważne jest aby było one dopasowane do roweru jaki został zakupiony – do każdego typu będzie to całkiem inny model. 

W rowerach miejskich najlepiej sprawdzają się siodełka typu „kanapa”, które są szerokie, grubo wyściełane, nierzadko z żelowymi wkładkami i sprężynami. Nie są one polecane na dłuższą jazdę, ponieważ mogą doprowadzać do odparzeń i odcisków, których rozmiar potęgowany jest właśnie przez bardzo dużą powierzchnię styku ciała z siodełkiem. Jednak pokonując małe odległości w wyprostowanej pozycji tego typu siedzisko jest dobrym rozwiązaniem.

Zawsze można pójść na pewien kompromis i zakupić siodełko, które najczęściej montowane jest w rowerach górskich średniej i niższej klasy. Nie są one tak miękkie i szerokie jak wyżej wymieniony model, dzięki czemu można na nich pokonywać dłuższe dystanse bez obaw o odparzenia. Nie są również bardzo twarde, więc nie wymagają zastosowania spodenek kolarskich z wkładką. Zdecydowanie większość rowerzystów będzie zdecydowana na wykorzystanie tego typu siodełka.

Istnieje jeszcze jeden typ siodełek – przeznaczonych szczególnie dla rowerów szosowych, ale również z powodzeniem wykorzystywanych przez kolaży górskich. Są to wąskie, bardzo twarde siedziska, które niejednokrotnie okazują się bardziej wygodne niż wcześniej wymienione rodzaje. Dzięki twardej wyściółce minimalizowana jest powierzchnia styku ciała z siodełkiem. Przy droższych modelach stosuje się tytanowe pręty, oraz stelaż wykonany z włókna węglowego. Pozwala to na znaczne eliminowanie i pochłanianie drgań podczas jazdy. Należy jednak pamiętać, że „deski” wymagają dłuższego przyzwyczajenia, dlatego też polecane są przede wszystkim profesjonalistom, którzy jeżdżą regularnie w kolarskich spodenkach z wkładką. Oczywiście, również początkujący mogą zakupić tego typu siedzisko, ważne jednak aby pamiętali o regularnej i częstej jeździe, wtedy nie będą odczuwali dyskomfortu spowodowanego niewygodą wskutek siedzenia na twardym siodełku.

Dobór siodełka jest bardzo indywidualna kwestią i powinien być poprzedzony dokładnymi przemyśleniami na temat tego, jak często, czym i gdzie chcemy jeździć. Nie powinniśmy sugerować się tylko opiniami internetowymi czy znajomych. Najlepiej pójść do sklepu i samemu dopasować odpowiednie dla nas siedzisko z pomocą fachowego doradcy. Jeżeli jednak nie jeździmy za często a nagle odczuwamy ból pośladków to zamiast od razu kupować nowe siodełko, sprawdźmy ustawienia. Nie zawsze okazuje się bowiem, że jest to wina jego zużycia, a raczej naszej rzadkiej jazdy i małego przyzwyczajenia do tej części roweru.

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.