Na topie

Rowerem dookoła Bałtyku – szlak R10 ma ponad 8,5tys km!

4 kwietnia, 2018 | by BikePRO.pl
Rowerem dookoła Bałtyku – szlak R10 ma ponad 8,5tys km!
Polska
0

Nadmorska trasa rowerowa biegnąca wzdłuż wybrzeża Morza Bałtyckiego leży na terenie ośmiu państw: Polska, Rosja, Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Szwecja, Dania, Niemcy. Cała długość trasy wynosi 8.539 km i jest uważana za szlak łatwy, bez wzniesień i podjazdów na wysokości. Nazywany jest również Międzynarodowym Szlakiem Hanzeatyckim sieci EuroVelo. Zobacz jak wygląda ta ekscytująca trasa!

Szlak R10 na terenie Polski

Entuzjaści długich wycieczek rowerowych chętnie pokonują część szlaku R10, który znajduje się na terenie Polski i wynosi 588km. Do pokonania są odległości między popularnymi nadmorskimi miastami, jednak nie brakuje również lasów i zielonych polanek. Szlak znajduje się w trzech województwach: zachodniopomorskim, pomorskim oraz warmińsko-mazurskim. Turystyka rowerowa w tej części trasy cieszy się dużą popularnością, ze względu na różnorodność krajobrazów, niewielki stopień zaludnieniem obszarów oraz klimat umiarkowany.

Na tak długą trasę warto wybrać wygodne siodełko rowerowe. Dowiedz się, jakie będzie odpowiednie: https://www.bikepro.pl/siodelko/

Szlak R10 – przygotowanie

Przede wszystkim chcąc pokonać cały szlak trzeba liczyć się z pewnymi kosztami oraz koniecznością wygospodarowania trochę czasu. Jan Fraściszewski – mieszkaniec Gdańska – pokonał całą trasę w trzy miesiące, a do wydatków finansowych musiał zaliczyć niezbędny sprzęt, rower trekkingowy, wizy, podróż promami oraz koszty żywienia i noclegów. Przygotowując się do pokonania międzynarodowej trasy rowerowej EuroVelo nr. 10 należy wciąż pod uwagę zmiany klimatu i temperatury wciągu dnia. Najlepiej jest wybrać się późną wiosną, aby zapewnić sobie największy komfort podczas drogi. Jeżeli chcemy zaoszczędzić, dobrym rozwiązaniem jest zabrać ze sobą namiot. Sakwy jednak mogą nie pomieścić takiego wyposażenia na kilka miesięcy, więc wielu rowerzystów decyduje się na jednokołową przyczepkę. Przygotowań jest wiele, również pod względem kondycyjnym, jednak zależą one od indywidulanych predyspozycji oraz celu. Wspomniany wyżej Jan, postanowił zjechać z głównego szlaku i przemierzyć trasę jak najbliżej morza, przejeżdżając również przez Zatokę Fińską oraz Zatokę Botnicką. Trasa obejmuje również duńską wyspę Bornholm, na którą dostać się można promem. Cały szlak jest z pewnością wyzwaniem i wymaga wcześniejszego doświadczenia w długodystansowych wycieczkach.

Na tak daleką trasę warto wybrać dobry rower. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie: https://www.bikepro.pl/zakup-roweru/

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.