Jedną z kluczowych czynności przed wyruszeniem nawet na krótką wycieczkę rowerową, jest sprawdzenie ciśnienia w oponach rowerowych. Pompka rowerowa wraz z dodatkową dętką powinna należeć do podstawowego wyposażenia każdego rowerzysty, by w przypadku złapania przysłowiowego „kapcia” móc kontynuować jazdę. Zanim jednak zaopatrzysz się w pompkę, przeczytaj, jakie są rodzaje pompek rowerowych i jaka pompka jest najlepsza do twojego modelu roweru.
Zanim wybierzemy odpowiedni rodzaj i model pompki rowerowej, powinniśmy wiedzieć, jaki potrzebujemy poziom ciśnienia w naszych oponach. Najlepiej sprawdzić na samej oponie, gdzie najczęściej mamy umieszczony zakres poziomu ciśnienia zalecany do jazdy przez producenta. Warto pamiętać o tym, że odpowiednie ciśnienie w oponach może znacząco poprawić nam komfort jazdy. Twarde opony (czyli napompowanie ich do górnej granicy) są zdecydowanie lepsze jeśli będziemy jeździć po asfalcie. Zapewnią nam mniejszy opór tłoczenia, jednak mocniej będziemy odczuwać wszelkie nierówności ze względu na słabszą amortyzację. Jeśli rowerem planujemy wybrać się na przejażdżkę po wyboistych terenach, wówczas egzamin zdadzą miękkie opony (napompowane do granicy dolnej zalecanej przez producenta). Mając wiedzę o ciśnieniu, które nas interesuje, wybierz taką pompkę, która ma minimum 1 bar zapasu.
Jeśli jesteś osobą, która od czasu do czasu lubi wybrać się na wycieczkę rowerową i zastanawiasz się, jaka pompka rowerowa jest najlepsza dla Ciebie, odpowiedź jest prosta — pompka ręczna. Jest ona stosunkowo lekka i niewielkich rozmiarów, dlatego zabranie jej ze sobą nie będzie dla nas uciążliwe. Wadą pompki rowerowej ręcznej jest dłuższe i cięższe pompowanie roweru, ale przy sporadycznym jej wykorzystaniu nie powinno być to dla nas problemem. Powinniśmy zaopatrzyć się także w dodatkową dętkę, aby w razie przebicia opony, móc wrócić do domu na rowerze, a nie z rowerem pod pachą.
Jeśli jesteś rowerzystą, który ceni sobie przede wszystkim wygodę, nie chcesz tracić czasu na naprawę usterek, a męczy Cię pompowanie ręczne i zastanawiasz się, jaka pompka rowerowa jest dla Ciebie, wybierz pompkę napędzaną dwutlenkiem węgla. W tego rodzaju pompce wykorzystywane są jednorazowe naboje wypełnione dwutlenkiem węgla. Jest to najlepszy wybór, jeśli bierzesz udział w zawodach, maratonach rowerowych i ważna jest każda sekunda. Mały rozmiar pompki na CO2 również zostanie doceniony przez osoby, którym zależy na lekkich i małych rozmiarach pompek.
Jeśli oprócz samej jazdy na rowerze, przyjemność sprawia Ci również majsterkowanie przy nim — wymienianie opon czy łatanie dętek i zastanawiasz się, jaka pompka rowerowa byłaby idealna dla Ciebie — wybierz pompkę stacjonarną. Pompki stacjonarne, nazywane też podłogowymi, są o wiele większe od pozostałych, ale przez to wydajniejsze. Zazwyczaj posiadają w swojej budowie manometr, co pozwalają na napompowanie opon do dużego ciśnienia i bez wysiłku. Ze względu na swój rozmiar, na wycieczkę rowerową i tak musisz zaopatrzyć się w dodatkową pompkę — ręczną albo na CO2.
Jeśli jesteś posiadaczem roweru z amortyzacją powietrzną, niezbędnym dla Ciebie wyposażeniem będzie pompka do amortyzatorów. Jeszcze stosunkowo niedawno, pompki do amortyzatorów nie były tak powszechne w sprzedaży jak dzisiaj. Ten rodzaj pompek ma możliwość napompowania amortyzatora do bardzo wysokiego ciśnienia — warto tu podkreślić, że ciśnienie w oponach rowerowych to wartości najczęściej koło 3-5 barów w zależności od wagi rowerzysty, rozmiaru i rodzaju opony, natomiast amortyzatory do sprawnej pracy potrzebują ciśnienia o wartości nawet do 35 barów. Warto tutaj dokupić opcję z manometrem mechanicznym bądź cyfrowych, by móc precyzyjnie wpływać na ciśnienie.
W podstawowym składzie wyposażenia każdego rowerzysty, oprócz wygodnego ubrania, obuwia sportowego i kasku, powinna znaleźć się przynajmniej jedna pompka podręczna, którą z łatwością będziemy mogli zabrać na wycieczkę rowerową. Warto, oprócz pompki, zabrać także zapasową dętkę. Pozwoli nam to zaoszczędzić wielu nerwów, podczas sytuacji awaryjnej, jak złapanie „kapcia”. Jazda rowerem powinna być w końcu przyjemnością, a nie niepotrzebnym stresem! Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi, wiesz już jaki rodzaj pompki rowerowej jest dla Ciebie!