Czy w okresie zimowym trzeba rezygnować z jazdy na rowerze? Od czego zacząć konserwowanie sprzętu i na czym się skupić? Skorzystaj z naszego poradnika i przygotuj swój rower do zimy.
Przygotuj rower – od czego zaczynamy?
Już na początku jesieni temperatura zaczyna spadać i coraz częściej pojawiają się opady deszczu, a potem śniegu. Zwróć uwagę na fakt, że zimą części rowerowe zużywają się szybciej – z tego powodu droższe komponenty lub naprawy warto przełożyć na wiosnę.
Konserwację roweru zaczynamy od dokładnego umycia, odtłuszczenia i wysuszenia sprzętu. Kolejne elementy, którymi musisz się zająć opisaliśmy poniżej.
Błotnik
Jeżdżąc na rowerze w niesprzyjających warunkach trzeba zabezpieczyć odzież przed zamoczeniem lub ochlapaniem błotem śniegowym. W tym celu należałoby zamontować błotnik osłaniający tylną część koła. Warto wybierać plastikowe lub metalowe obudowy zasłaniające większość koła.
Czego unikamy:
– braku lub zbyt krótkiego błotnika – gwarantuje to brudne nogawki i plecy.
– montowania błotników na rurze podsiodłowej – będziemy chlapać na jadących za nami.
Opony
Jeśli myślisz o założeniu kolców to pamiętaj, że dobrze sprawdzą się na lodzie oraz mocno ubitym śniegu – czyli w warunkach, które bardzo rzadko występują na polskich drogach, zwłaszcza w miastach. Zimą warto postawić na miękkie opony z wysokim bieżnikiem.
Hamulce i łańcuch
W razie potrzeby wymieniamy klocki, a pozostałe elementy hamulca smarujemy. W przypadku hamulców tarczowych nie odczuwa się większej różnicy w jeździe. Niestety łańcuch należy oczyszczać ze śniegu i błota po każdej przejażdżce, wysuszyć, w razie potrzeby odrdzewić i dopiero nałożyć gęsty olej ochronny – ta część roweru najszybciej rdzewieje, dlatego w tym okresie należy szczególnie o nią zadbać.
Pancerze i linki
To dzięki nim zagwarantowana jest lekka i sprawna praca przerzutek, żeby działały równie dobrze zimą należy założyć system pancerzy chroniących przerzutki i manetki. Koszt zamontowania takiej ochrony mieście się w granicy 190-270 złotych.
Rowerzysta zimą – ubranie i technika jazdy
Przede wszystkim nie ubieramy się za ciepło – podczas jazdy ciało wytwarza dużo ciepła, a w przypadku kilku warstw ubrań łatwo przegrzać organizm. Wybieramy odzież termoaktywną. Zdecydowanie unikamy bawełny.
Obowiązkowe wyposażenie zimą obejmuje: czepek pod kask, bielizna termoaktywna i skarpety narciarskie, koszulka termoaktywna i bluza z długim rękawem, spodnie, kurtka i rękawice narciarskie. Warto też zakupić buty zatrzaskowe (SPD) z ochraniaczami.
Najgorsze, co może spotkać rowerzystę zimą to przemoczenie ubrań i przewianie – to właśnie źle dobrana odzież jest najczęstszą przyczyną zachorowania.
Jak powinno jeździć się zimą?
– przede wszystkim jeździmy wolno i ostrożnie
– uważamy na koleiny, które często są przyczyną wywrotek
– unikamy gwałtownego hamowania i staramy się raczej zwalniać
– nie stajemy na pedałach podczas ruszania
– dbamy o właściwie oświetlenie i widoczność na drodze
Co w sytuacji, gdy rezygnujemy z zimowych przejażdżek?
Wykonujemy dokładnie te same czynności – czyszczenie, odtłuszczenie i smarowanie, ale pomijamy montowanie elementów ułatwiających jazdę zimą. Rower warto przechowywać w ciepłym pomieszczeniu – balkon lub garaż nie są najlepszym miejscem.
Jeśli masz mało miejsca rozważ opcję zawieszenia roweru na hakach – prostym lub designerskim. Mamy całkiem spory wybór w tej kategorii produktów.
Rower zimą to, jak najbardziej możliwa opcja transportu, ale trzeba się do tego odpowiednio przygotować, aby jazda była bezpieczna i przyjemna.
Jeśli jeszcze nie masz roweru, a marzą Ci się przejażdżki, to warto wykorzystać zimę na poszukiwania wymarzonego modelu. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru.