Na topie

Przygotuj rower do zimy – wszystko co musisz wiedzieć

Przygotuj rower do zimy – wszystko co musisz wiedzieć

19 października, 2015
Porady

Czy w okresie zimowym trzeba rezygnować z jazdy na rowerze? Od czego zacząć konserwowanie sprzętu i na czym się skupić? Skorzystaj z naszego poradnika i przygotuj swój rower do zimy.

Przygotuj rower – od czego zaczynamy?

  • Błotnik
  • Opony
  • Hamulce i łańcuch
  • Pancerze i linki

Już na początku jesieni temperatura zaczyna spadać i coraz częściej pojawiają się opady deszczu, a potem śniegu. Zwróć uwagę na fakt, że zimą części rowerowe zużywają się szybciej – z tego powodu droższe komponenty lub naprawy warto przełożyć na wiosnę.

Konserwację roweru zaczynamy od dokładnego umycia, odtłuszczenia i wysuszenia sprzętu. Kolejne elementy, którymi musisz się zająć opisaliśmy poniżej.zamarznięty łańcuch

Błotnik

Jeżdżąc na rowerze w niesprzyjających warunkach trzeba zabezpieczyć odzież przed zamoczeniem lub ochlapaniem błotem śniegowym. W tym celu należałoby zamontować błotnik osłaniający tylną część koła. Warto wybierać plastikowe lub metalowe obudowy zasłaniające większość koła.

Czego unikamy:

– braku lub zbyt krótkiego błotnika – gwarantuje to brudne nogawki i plecy.

– montowania błotników na rurze podsiodłowej – będziemy chlapać na jadących za nami.

Opony

Jeśli myślisz o założeniu kolców to pamiętaj, że dobrze sprawdzą się na lodzie oraz mocno ubitym śniegu – czyli w warunkach, które bardzo rzadko występują na polskich drogach, zwłaszcza w miastach. Zimą warto postawić na miękkie opony z wysokim bieżnikiem.

Hamulce i łańcuch

W razie potrzeby wymieniamy klocki, a pozostałe elementy hamulca smarujemy. W przypadku hamulców tarczowych nie odczuwa się większej różnicy w jeździe. Niestety łańcuch należy oczyszczać ze śniegu i błota po każdej przejażdżce, wysuszyć, w razie potrzeby odrdzewić i dopiero nałożyć gęsty olej ochronny – ta część roweru najszybciej rdzewieje, dlatego w tym okresie należy szczególnie o nią zadbać.

Pancerze i linki

To dzięki nim zagwarantowana jest lekka i sprawna praca przerzutek, żeby działały równie dobrze zimą należy założyć system pancerzy chroniących przerzutki i manetki. Koszt zamontowania takiej ochrony mieście się w granicy 190-270 złotych.

Rowerzysta zimą – ubranie i technika jazdy

Przede wszystkim nie ubieramy się za ciepło – podczas jazdy ciało wytwarza dużo ciepła, a w przypadku kilku warstw ubrań łatwo przegrzać organizm. Wybieramy odzież termoaktywną. Zdecydowanie unikamy bawełny.

Obowiązkowe wyposażenie zimą obejmuje: czepek pod kask, bielizna termoaktywna i skarpety narciarskie, koszulka termoaktywna i bluza z długim rękawem, spodnie, kurtka i rękawice narciarskie. Warto też zakupić buty zatrzaskowe (SPD) z ochraniaczami.

Najgorsze, co może spotkać rowerzystę zimą to przemoczenie ubrań i przewianie – to właśnie źle dobrana odzież jest najczęstszą przyczyną zachorowania.

Jak powinno jeździć się zimą?

– przede wszystkim jeździmy wolno i ostrożnie

– uważamy na koleiny, które często są przyczyną wywrotek

– unikamy gwałtownego hamowania i staramy się raczej zwalniać

– nie stajemy na pedałach podczas ruszania

– dbamy o właściwie oświetlenie i widoczność na drodzezima-rower

Co w sytuacji, gdy rezygnujemy z zimowych przejażdżek?

Wykonujemy dokładnie te same czynności – czyszczenie, odtłuszczenie i smarowanie, ale pomijamy montowanie elementów ułatwiających jazdę zimą. Rower warto przechowywać w ciepłym pomieszczeniu – balkon lub garaż nie są najlepszym miejscem.

Jeśli masz mało miejsca rozważ opcję zawieszenia roweru na hakach – prostym lub designerskim. Mamy całkiem spory wybór w tej kategorii produktów.

Rower zimą to, jak najbardziej możliwa opcja transportu, ale trzeba się do tego odpowiednio przygotować, aby jazda była bezpieczna i przyjemna.

Jeśli jeszcze nie masz roweru, a marzą Ci się przejażdżki, to warto wykorzystać zimę na poszukiwania wymarzonego modelu. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru. 

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.