Na topie

Przetrwaj testy, albo giń – czyli o testowaniu sprzętu rowerowego

9 kwietnia, 2014 | by BikePRO.pl
Przetrwaj testy, albo giń – czyli o testowaniu sprzętu rowerowego
Sprzęt rowerowy i odzież
0

Magazyn Bike od lat zajmuje się przeprowadzaniem testów  sprzętu rowerowego. Przetrwanie tego chrztu bojowego, prowadzonego zarówno w terenie jak i w solidnie wyposażonym labolatorium, to znak dla klientów i producentów, że na rynek trafił na prawdę dobry sprzęt.

Co jest oceniane podczas testów?

Specjaliści z Bike od wielu lat wypracowują nie tylko metody testowania sprzętu, ale też sposoby ratingu i prezentowania wyników – testy są przecież po to, żeby porównywać wyniki! Przykładowo, wykorzystywane przez zespół oprogramowanie “Igorion” pozwala na prawie idealne odwzorowanie warunków rzeczywistej jazdy. Dodatkowo, sposób wizualizacji danych zebranych podczas testu, pozwala na szybką ocenę i porównanie parametrów konstrukcji roweru.

Rama roweru

Na tej podstawie, zespół wypracował podział rowerów na pięć kategorii, do których przydział następuje na podstawie ratingu punktowego:

  •  cross country
  • cross race
  • maraton
  • all mountain (all mountain sport i all mountain plus)
  • enduro

Każda z kategorii charakteryzuje się unikalnymi właściwościami.

Testy testami, ale jazda jest najważniejsza

Testy sprzętu składają się z dwóch etapów: test labolatoryjny oraz test praktyczny – w terenie.

Na podstawie badań przeprowadzony w warunkach labolatoryjnych, często udaje się wykryć “nieścisłości” w specyfikacjach prezentowanych przez producentów. Pod “lupę” trafiają między innymi rama (określany jest parametr STW, czyli stosunek masy do sztywności), kinematyka sprzętu, środek suportu, czy lakier. Wszystkie elementy są oceniane według zestandaryzowanych miar.

Natomiast, część praktyczna polega na testowaniu sprzętu w terenie przez co najmniej trzech testerów. Jazdy odbywają się oczywiście w warunkach do jakich przeznaczony jest rower i na tej podstawie testerzy wypełniają formularz oceniając poszczególne elementy komfortu jazdy.

Pomimo, że magazyn Bike stara się jak najbardziej obiektywnie ocenić każdy testowany sprzęt, przy podejmowaniu decyzji o zakupie warto rzucić okiem na notę, ale ostateczną decyzję podjąć konfrontując ocenę z tym, do czego rower będzie nam służył. Warto również zauważyć, że poszczególni producenci, również poddają swoje rowery niezależnym testom – Wojtek Koniuszewski z MTB.pl testował SWAG’a 50. Wydaje nam się, że teraz przyszła kolej na test rowerów crossowych Kellys. Jak wypadną? Podzielimy się z Wami wynikami. Natomiast, jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej na temat testów prowadzonych przez Bike, przeczytacie artykuł w styczniowym wydaniu magazynu.

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.