Na topie

Posezonowe wyprzedaże – jaki bagażnik rowerowy wybrać?

30 października, 2017 | by BikePRO.pl
Posezonowe wyprzedaże – jaki bagażnik rowerowy wybrać?
Sprzęt rowerowy i odzież
0

Okres jesienno-zimowy to czas kiedy zaczynamy się przygotowywać do szaleństw na białym puchu. Z dotychczasowymi aktywnościami przenosimy się pod dach lub odkładamy niektóre czynności do pierwszych wiosennych dni. Sprzedawcy wykorzystują ten czas na wymianę asortymentu w sklepach i przygotowują wyprzedaże. Dziś sprawdzimy jaki bagażnik kupić w trakcie obniżek.

Bagażnik na rower – na co zwrócić uwagę

Decydując się na zakup bagażnika powinniśmy zwrócić uwagę czy nowy sprzęt będzie zapewniał bezpieczeństwo w trakcie jazdy (stabilne komponenty i mocowanie),  szybki i bezproblemowy montaż czy zabezpieczenia elementów, dzięki którym nasze rowery nie ulegną zarysowaniom i zniszczeniu.

Jeśli priorytetowa dla nas jest wygoda i sprawność wykonania montażu, godne polecenia są bagażniki na hak. Dla stabilności rowerów w trakcie transportu lepiej zdecydować się na platformę (rowery stoją w czasie jazdy), niż na wieszak utrzymujący sprzęt tylko na mocowaniu. Bagażniki mocowane na klapie auta nie sprawdzą się w przypadku jazdy po nierównościach, gdzie konstrukcja poddawana jest silnym drganiom, co może zarysować i poniszczyć zarówno rowery, jak i samochód. Weźmy pod uwagę fakt, że tańsze modele mają uchwyty wykonane z plastiku i z łatwością rysują ramę roweru. W takim przypadku warto owinąć ją kawałkiem dętki, która zabezpieczy miejsce styku.

Rodzaje bagażników rowerowych

Wspomnieliśmy o plusach bagażników na hak. Oczywiście inne rozwiązania mają również swoje zalety. Wysokiej jakości bagażniki na dach to konkretny wydatek, za to w zamian konstrukcję można sprawnie i bez problemu zakładać i zdejmować z auta. Aby zamontować swoje jednoślady potrzebujemy pierw założyć na dach bagażnik bazowy – poprzeczne belki wraz z uchwytami na sprzęt. Standardowe rozwiązania to belki ze stali wykonane w przekroju prostokątnym, gdzie uchwyty przymocowane są do obejmy oraz aerodynamiczne belki aluminiowe, gdzie uchwyty mocowane są na wsuwki. Same rowery montuje się już w prosty sposób, niestety ich stabilność jest tylko umiarkowana i zaburza komfort jazdy, szczególnie przy silnym bocznym wietrze. Rowery na tylnej klapie nieznacznie wpływają na wysokość i szerokość pojazdu. Jest to jednak rozwiązanie dla wybranych modeli aut, mocowania i rowery silnie reagują na nierównościach na drogach.

Najrzadziej spotykanym rozwiązaniem są mocowania trzymające rower za widelec. Polecane są szczególnie do rowerów szosowych, w których zastosowano delikatne ramy karbonowe. W takim wypadku przednie koło roweru przewożone jest w zwykłym bagażniku, a tylne spina się dodatkowo paskiem ściągającym, co zapewnia dużą stabilność w czasie transportu.

Bagażnik rowerowy powinniśmy wybierać do modelu naszego samochodu i komfortu jazdy. Bezpieczeństwo transportu ma tu kluczowe znaczenie, dlatego należy zastanowić się czy nasze rowery i auto są bezpieczne w czasie przewożenia  sprzętu. Na szczęście istnieją różne warianty bagażników, dzięki czemu z łatwością znajdziemy rozwiązanie dopasowane do naszych potrzeb.

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.