Na topie

Podstawowe przepisy rowerowe

14 lutego, 2014 | by BikePRO.pl
Podstawowe przepisy rowerowe
Porady
0

Rowerzyści, podobnie jak kierowcy samochodów, są uczestnikami ruchu drogowego i powinni bezwzględnie przestrzegać obowiązujących przepisów. Ma to niebagatelne znaczenie przede wszystkim dlatego, że rowerzysta jest w dużo mniejszym stopniu chroniony podczas jazdy niż na przykład kierowca samochodu osobowego. Przepisy obowiązujące w ruchu drogowym są dosyć przejrzyste i czytelne. Każdy rowerzysta po prostu musi je znać. Ale czy każdy się do nich stosuje? Rzeczywistość pokazuje, że niestety nie.

Pierwszym przykładem jest nadrzędna zasada, która zobowiązuje do ruchu prawostronnego. Przecież taki właśnie obowiązuje w naszym kraju. Jadąc zatem rowerem po ścieżce rowerowej powinniśmy trzymać się możliwie blisko prawej strony. tymczasem standardem są rowerzyści jeżdżący środkiem i kompletnie nie zwracający uwagi na innych uczestników ruchu.

Kolejnego przykładu nie trzeba szukać daleko. Chodzi mianowicie o prawidłową sygnalizację manewrów a raczej kompletny brak tej sygnalizacji. rowerzysta, tak jak kierowca samochodu, jest zobowiązany ostrzegać innych użytkowników drogi o manewrach jakie ma zamiar wykonać. Tymczasem mnóstwo osób lekceważy tą zasadę przez co bardzo często dochodzi do stłuczek, wypadków a nawet tragedii na drodze.

To tak naprawdę tylko wierzchołek góry lodowej. Coraz częściej poważnym grzechem rowerzystów staje się brawurowa jazda i wyprzedzanie w miejscach i sytuacjach, w których nie powinni ono tego robić. Czołowe zderzenie dwóch rowerów nie generuje takiej siły jak to ma miejsce w przypadku samochodów niemniej jednak może doprowadzić do tragedii.

Prawidłowe oświetlenie w przypadku rowerów ma szczególne znaczenie gdyż poruszają się one zarówno po jezdni jak i chodniku. Kierowca samochodu, nie widząc odpowiednio wcześniej rowerzysty, nie jest w stanie zareagować na tyle szybko aby uchronić się przed wypadkiem. Dotyczy to w szczególności sytuacji kiedy na drodze jest ciemno i, co naturalne, widoczność jest poważnie ograniczona.

Podsumowując…

Tych grzeszków można by wymieniać bez liku. Jazda pod prąd kontrapasem, nagminne używanie sygnalizacji dźwiękowej to tylko niektóre przykłady. Pokazują one, że każdy z nas, niezależnie od tego czy poruszamy się samochodem, rowerem czy też na własnych nogach, powinien zwracać uwagę na innych użytkowników drogi i przede wszystkim przestrzegać obowiązujących przepisów.

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.