Na topie

Obiecujący rok w polskim kolarstwie – kolejny sukces!

16 marca, 2018 | by BikePRO.pl
Obiecujący rok w polskim kolarstwie – kolejny sukces!
Wydarzenia
0

Po zdobyciu przez Szymona Sajnoka tytułu mistrza świata w kolarstwie torowym w konkurencji omnium, przyszedł czas na kolejny sukces. Tym razem Michał Kwiatkowski jako pierwszy Polak w historii wygrał włoski wyścig Tirreno-Adriatico. Czy to początek pasma sukcesów polskiego kolarstwa w 2018 roku?

Sukces na torze

3 marca mistrzem świata w kolarstwie torowym w konkurencji omnium został niespełna 21-letni Szymon Sajnok. Omnium to rodzaj kolarskiego wieloboju. Na ostateczny wynik składają się rezultaty z czterech konkurencji:

  • scratch – zwycięzcą jest kolarz, który jako pierwszy pokona 15 km, Sajnok zajął w nim 11. miejsce,
  • wyścig na tempo – w tej konkurencji Szymon Sajnok zajął drugie miejsce,
  • wyścig eliminacyjny – co drugie okrążenie najsłabszy zawodnik ze stawki odpada z rywalizacji, Sajnok wygrał tę część rywalizacji,
  • wyścig punktowy – każde co trzecie lub co piąte okrążenie kończy się wynikiem lotnym, zawodnicy dostają określona liczbę punktów za kolejność przejechania finiszu. Sajnok okazał się najlepszy i mógł cieszyć się z tęczowej koszulki mistrza świata.

Tirreno-Adriatico łupem Michała Kwiatkowskiego

Tirreeno-Adriatico to prestiżowy, siedmioetapowy wyścig, w którym kolarze ścigają się od wybrzeża Morza Tyrreńskiego do Adriatyku. Rywalizacja zalicza się do cyklu World Tour. Michał Kwiatkowski z Teamu Sky ukończył wyścig na pierwszym miejscu, wygrywając swój pierwszy etapowy wyścig w karierze.

Po sześciu etapach Polak był liderem klasyfikacji generalnej. Miał trzy sekundy przewagi nad Włochem Damiano Caruso. Ostatnim etapem była jazda indywidualna na czas. Na jedynym punkcie pomiarowym Polak zanotował najlepszy czas. W drugiej części etapu jego tempo spadło, mimo wszystko „Kwiato” zanotował świetny rezultat – 11:34, który dał mu 12. miejsce w tym etapie. Caruzo pokonał dystans w czasie o 21 sekund gorszym, co dało Kwiatkowskiemu zwycięstwo w klasyfikacji końcowej.

Czy to początek pasma sukcesów polskich kolarzy w tym roku?

Polskie kolarstwo notuje w ostatnich latach wyraźny progres, a sukcesy naszych kolarzy pojawiają się coraz częściej. Polacy mają realne szanse na zdobycie medali w wielu imprezach, m.in. w Tour de Pologne czy odbywających się w tym roku w Austrii mistrzostwach świata. Kalendarz wszystkich międzynarodowych kolarskich imprez znajdziesz na oficjalnej stronie Międzynarodowej Unii Kolarskiej.

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.