Według raportu warszawskiej policji bardzo duża część rowerzystów nie przestrzega kodeksu ruchu drogowego. Przygotowaliśmy dla Was krótkie zestawienie informacji o nowych przepisach.
Rower i rowerzysta – podstawowe definicje
Rower według znowelizowanej Ustawy Prawa o ruchu drogowym to pojazd o szerokości nie większej niż 90 cm. W artykule 2 pkt 47 uwzględniono także rowery elektryczne, które od teraz mogą już poruszać się po drodze dla rowerów. O ile zasilanie zostanie odcięte po przekroczeniu prędkości 25 km/h.
Napęd w rowerze elektrycznym nie powinien mieć napięcia wyższego niż 48 V i mocy większej niż 250 W. Poza tym nie ma znaczenie ilość kół o ile zachowana jest właściwa szerokość.
Rowerem jest każdy pojazd poruszany za pomocą mięśni lub napędu elektrycznego nie przekraczający szerokości 0,9 metrów.
Podstawowe wyposażenie roweru:
Co jeszcze zmieniła nowelizacja?
Przyczepy rowerowe dla dzieci
Dzięki zmianom przepisów w tej chwili można przewozić dzieci w przypiętej do roweru przyczepce. Są one bardziej stabilne i bezpieczniejsze. Przyczepka powinna być dobrze oznaczona, przygotowana konstrukcyjnie, a dziecko podczas jazdy musi mieć zapięte pasy.
Jazda obok siebie – wspólne treningi i rekreacja
Rowerzyści w sytuacji, gdy nie stwarzają zagrożenia na drodze i nie utrudniają ruchu mogą jechać obok siebie. W przypadku, gdy poruszamy się po wąskiej i ruchliwej ulicy nadal należy poruszać się w linii prostej.
Chodnik dla rowerzystów
Zmiany w ustawie pozwalają w wyjątkowych okolicznościach skorzystać z drogi dla pieszych lub chodników:
– przy złych warunkach pogodowych (silny wiatr, deszcz, lód, mgła)
– gdy opiekujemy się rowerzystą do lat 10
– gdy chodnik ma ponad 2 metry, a pojazdy poruszają się z prędkością większą niż 50 km/h i nie ma wydzielonej drogi dla rowerów.
Poruszając się po chodniku lub drodze dla pieszych zawsze należy im ustępować, co ciekawe piesi w przypadku braku chodnika mogą skorzystać ze ścieżki dla rowerów.
Zmiany wprowadzono ze względu na większe ryzyko wypadków z udziałem rowerzystów na ulicy podczas złych warunków pogodowych.
Śluza rowerowa
Nowość w polskim prawie – wprowadza przestrzeń dla rowerów znajdującą się pomiędzy linią zatrzymywania auta a skrzyżowaniem – oznaczona jest innym kolorem. Kiedy auta zatrzymują się na światłach rowerzysta wymija je i zatrzymuje się w przestrzeni śluzy. Poza tym jako pierwszy wjeżdża na skrzyżowanie – ma jednak obowiązek skręcić lub zjechać na prawą stronę jezdni.
Auta nie mają prawa zajmować śluzy rowerowej.
Wyprzedzanie prawą stroną i likwidacja zatrzymywania się rowerem
Rowerzysta ma prawo wyprzedzić auto prawą stronę – oczywiście jeśli ma wystarczającą ilość miejsca do wykonania tego manewru. Zmiana w przepisach nie znosi jednak innych ograniczeń związanych z wyprzedzaniem.
Dodatkowo każdy pojazd, które nie radzi sobie z wyprzedzaniem (ciągniki rolnicze lub pojazdy wolnobieżne) mają obowiązek zjechać w prawą stronę, aby ułatwić wykonanie manewru wyprzedzenia.
Pierwszeństwo dla rowerzystów
Auto, które zbliża się do przejazdu dla rowerzystów ma obowiązek zachować nie tylko szczególną ostrożność, ale dodatkowo ustąpić pierwszeństwa rowerzyście. Kierowca wjeżdżający na drogę poprzeczną lub na drogę dla rowerów poza jezdnią także ma obowiązek ustąpić mu pierwszeństwa.
Także krótko podsumowując:
Warto zapoznać się z nowymi przepisami kodeksu drogowego i być na bieżąco ze swoimi prawami oraz obowiązkami.