Na topie

Nietolerancja laktozy i glutenu u rowerzysty

25 marca, 2019 | by BikePRO.pl
Nietolerancja laktozy i glutenu u rowerzysty
Porady
0

Jeździsz na rowerze i chorujesz na celiakię? Zastanawiasz się, czy wysiłek fizyczny nie szkodzi Twojemu zdrowiu? Dowiedz się, jak należy się odżywiać i jak dbać o skórę, by jazda na rowerze nie stanowiła żadnego problemu.

Celiakia – co należy jeść?

Celiakia to inaczej nietolerancja glutenu. Organizm człowieka specyficznie reaguje na białko zawarte w nasionach pszenicy, żyta czy owsa. Jest to zatem nieprawidłowa odpowiedź organizmu na konkretny składnik, która objawia się najczęściej:

  • przewlekłą biegunką,
  • silnymi bólami brzucha,
  • osłabieniem mięśni,
  • zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Nietolerancja glutenu – objawy skórne

Objawy skórne wynikające z nietolerancji glutenu często mogą być mylone z atopowym zapaleniem skóry. Należą do nich między innymi wysypka, silne podrażnienie, opryszczka czy rumień. Osoby, z nietolerancją glutenu powinny wyeliminować produkty, które zaostrzają objawy i zastąpić je innymi. Dieta na ładną cerę powinna uwzględniać pięć posiłków, w których znajdują się owoce, warzywa i ryby stanowiące źródło witamin niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Witaminy to gwarancja nie tylko zdrowia, ale także świeżej i promiennej cery. Więcej o wpływie diety na skórę dowiesz się tutaj: https://sklep.arkana.pl/b2b_pl/blog/post/wplyw-diety-na-skore/.

Cera rowerzysty

Jazda na rowerze jest aktywnością, która niewątpliwie pozytywnie wpływa na zdrowie i rozwój człowieka. Uprawiając sport regulujesz przemianę materii, obniżasz poziom cukru we krwi, a także zapobiegasz osteoporozie. Niestety jazda na rowerze może mieć negatywny wpływ na Twoją cerę. Wystawiona na działanie warunków atmosferycznych takich jak promieniowanie słoneczne czy wiatr staje się przesuszona i mniej elastyczna. Niekorzystnie wpływa na nią także smog i gromadzące się w powietrzu zanieczyszczenia. Czynniki zewnętrzne mogą być szczególnie niebezpieczne dla osób, które mają widoczne objawy skórne wynikające z nietolerancji glutenu bądź nietolerancji laktozy. Mogą bowiem zaostrzyć stan zapalny i negatywnie wpływać na komfort i samopoczucie rowerzysty. Aby móc cieszyć się zdrową cerą jeżdżąc na rowerze, należy przede wszystkim dbać o właściwą pielęgnację skóry.

Pielęgnacja skóry rowerzysty

Podstawą pielęgnacji rowerzysty jest stałe nawilżanie skóry twarzy. Właściwa ilość wody w organizmie pozwala nie tylko na zachowanie zdrowego wyglądu, ale przede wszystkim ochronnych właściwości skóry. Właściwe nawilżenie pozwala na wytworzenie bariery naskórkowej chroniącej przed uszkodzeniami mechanicznymi i chemicznymi. Konieczne jest zatem używanie wysokiej jakości kosmetyków, które zapewnią Ci kompleksową ochroną i nie podrażnią skóry dotkniętej objawami nietolerancji laktozy i glutenu. Więcej o nawilżaniu znajdziesz na stronie firmy Arkana: https://sklep.arkana.pl/b2c_pl/blog/post/swiadome-nawilzanie-skory-twarzy/. Na rowerze warto także zadbać o skórę dłoni, która smagana przez wiatr może wkrótce zacząć pękać i powodować duży dyskomfort.

Skóra rowerzysty narażona na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych powinna być także odpowiednio zabezpieczona przed słońcem, szczególnie w lecie. Niezbędne jest zatem używanie kremów do twarzy i ciała z filtrem UV, dzięki któremu unikniesz podrażnień i oparzeń.

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.