Na topie

Jaki model roweru będzie najlepszym wyborem?

16 września, 2022 | by BikePRO.pl
Jaki model roweru będzie najlepszym wyborem?
Porady
0

Podejmując decyzje dotyczącą kupna wymarzonego roweru, często nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że nie wygląd jest tutaj najważniejszy. Oczywiście jest on zazwyczaj brany pod uwagę, ale o wiele ważniejsze jest gdzie i jak będziemy wykorzystywać wybrany przez nas model roweru. Przeczytaj ten krótki artykuł, a dowiesz się, jaki rodzaj roweru będzie idealny dla Ciebie!

Podstawowe rodzaje rowerów — ich wady i zalety

Zanim kupimy rower, zastanówmy się, gdzie będziemy nim jeździć. Po mieście? Do pracy? Na wycieczki? Wyczynowo? Jest to bardzo ważna kwestia, ponieważ zazwyczaj, patrząc tylko na wygląd, po prostu kupujemy jakiegoś górala, a potem narzekamy, że ciężko się nim jeździ po asfalcie, że ma za szerokie opony i wcale nie jest taki wygodny, jak to mówili w sklepie. No a jak ma jeździć komfortowo, jak nie jest używany w takich warunkach, do których został stworzony? Podejdźmy zatem do tematu z głową i sprawdźmy, jakie podstawowe modele rowerów można odnaleźć w sklepach. Zapraszamy do lektury!

Model roweru: górski (MTB) – dla kogo będzie najlepszy?

Rower górski jest rodzajem roweru przystosowanym do jazdy po trudnych terenach i najlepiej zachowuje się na różnych wzniesieniach czy stromych zjazdach. Charakteryzuje się grubymi oponami z wyraźnym bieżnikiem. Posiada sztywny tył, który przeznaczony jest do typowej jazdy górskiej. Może być wyposażony w przedni amortyzator lub zarówno przedni jak i tylni. 

Tak naprawdę to właśnie rower górski to najchętniej kupowany model roweru w Polsce. Jeżeli już bardzo zależy nam na zakupie tego rodzaju roweru, a wiemy, że nie będziemy wybierać się w górskie przejażdżki, to przy wyborze odpowiedniego modelu zwróćmy uwagę na szerokość opon i bieżnik. Ważne by nie był on zbyt agresywny, a opony jak najwęższe, wtedy nasza jazda po asfalcie będzie bardziej komfortowa. 

Chłopak skaczący na rowerze górskim

Dowiedz się, jak dobrać siodełko do roweru górskiego: https://www.bikepro.pl/siodelko/

Rodzaj roweru: miejski, czyli stylowa holenderka  

Rower miejski — inaczej też nazywany holenderką jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, dla których liczy się wygląd, styl oraz wygoda. Mają charakterystyczną ramę, bez prostej górnej rury, pozwalającą na łatwiejsze zajmowanie pozycji. Ten model roweru ułatwia znacznie jazdę i daje wysoki komfort dzięki szerokiemu i miękkiemu siodełku, wymagając na prowadzącym prostej postawy. Przystosowany do jazdy miejskiej, wyposażony zazwyczaj w koszyk zakupowy i występujący najczęściej w wielu wersjach kolorystycznych i designerskich. W standardowym wyposażeniu znajdziemy również przednie i tylne oświetlenie i błotniki. Jeśli chcesz zadać szyku w swoim mieście, ten rodzaj roweru jest dla Ciebie!

Typ roweru: szosowy, czyli popularna kolarzówka

Rower szosowy jest przeznaczony do jazdy po drogach asfaltowych, najlepiej dobrej jakości. Charakterystyczne  gładkie, bardzo wąskie i duże, 28-calowe koła posiadają małe opory tłoczenia. Wybierając ten rodzaj roweru, trzeba pamiętać, że jazda wymaga między innymi pozycji pochylonej, którą ułatwia charakterystyczna, wygięta kierownica (tak zwany baranek). Niestety komfort jazdy nie jest najwyższy ze względu na pochyloną pozycję, ale wybierając ten model roweru, możemy pokonać naprawdę duże odległości w szybkim tempie. 

Model roweru: trekkingowy (crossowy) – po prostu rower turystyczny

Tak naprawdę rower crossowy jest połączeniem modeli rowerów: górskiego i szosowego. Ma podobne koła i całkiem wąskie opony jak w przypadku szosówki, ale cały osprzęt przypomina rowery MTB. Charakteryzują się dużą przyczepnością, nawet w niekorzystnych warunkach atmosferycznych, ze względu na lekko zarysowany bieżnik. 

Jest często stosowany w turystyce, również tej zaawansowanej, ponieważ w przeciwieństwie do szosowych rowerów zapewnia większy komfort i wygodę podczas jazdy, ze względu na uniwersalność oraz geometrię ramy. Wybierając ten model roweru będziesz mógł nim podróżować zarówno po asfaltowych drogach jak i utwardzonych bezdrożach. 

Rodzaj roweru: BMX — typowy rower do skakania

Używany w terenie miejskim, niepozorny, mały i niezwykle zwinny rower BMX daje ogromne możliwości. Zapomnijcie o jakichkolwiek wycieczkach na tego typu sprzęcie, małe 20 – calowe koła oraz jeden bieg za daleko Was nie powiozą, ale w końcu nie do tego BMX został stworzony. Najważniejsze wyposażenie? Oczywiście rotor, czyli coś, co umożliwia nam wielokrotne obracanie kierownicy bez plątania się linek hamulcowych. Poza tym są również pegi – rurki umieszczone przy osiach kół, dzięki którym jesteśmy w stałe wykonać masę trików. Jeżeli jesteś pasjonatem tego typu sportu, to ten model roweru jest tutaj zakupem obowiązkowym — BMX jest dla Ciebie!

Młody chłopak wykonujący triki na rowerze typu BMX

Przeczytaj, jaką pompkę rowerową dobrać do wyposażenia swojego roweru.

Przedstawione powyżej modele rowerów są oczywiście propozycjami najczęściej występującymi w naszych sklepach.  Każda z tych kategorii posiada jeszcze podkategorie, ale jeżeli już zdecydujemy się na wybór któregoś z nich, to połowa sukcesu. Resztę stanowi już tylko wybór konkretnej marki i jego zakup. Później już można w pełni cieszyć się nowym nabytkiem. 

Dowiedz się więcej w artykule: Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru?

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.