Na topie

Miasta przyjazne rowerom

17 lutego, 2014 | by BikePRO.pl
Miasta przyjazne rowerom
Polska
0

Jak pokazują statystyki coraz więcej osób porusza się rowerem. Nie oznacza to, że nagle przestaliśmy korzystać z własnego samochodu czy też komunikacji miejskiej. Niemniej jednak wiele osób decyduje się na przykład na dojazdy do pracy właśnie rowerem. Przede wszystkim jest to bardzo szybki środek transportu biorąc pod uwagę, że musimy poruszać się po zakorkowanym mieście. Pytanie tylko czy aby na pewno to miasto jest przystosowane do ruchu rowerów?

Patrząc na sytuację jaka miała miejsce 20 lat temu musimy potwierdzić, że w tej kwestii Polska zrobiła niemalże milowy krok naprzód. A co tak naprawdę jest ideą dostosowania miasta do potrzeb rowerzystów? Oczywiście są to ścieżki rowerowe. Wydzielone pasy, po których mogą poruszać się rowerzyści są tym czym dla pieszych jest zwykły chodnik. Rowerzyści przecież musza mieć wydzielony pas ruchu aby nie przeszkadzać przechodniom i nie stwarzać dla nich zagrożenia. Z drugiej strony podróżowanie po jezdni, wśród setek samochodów nie jest z kolei w pełni bezpieczne dla rowerzystów. Dlatego też w poszczególnych miastach naszego kraju powstają kolejne ścieżki rowerowe, które mają rozwiązać problem osób wybierających ten właśnie środek lokomocji. Niestety trzeba z całą stanowczością przyznać, że poszczególnym miastom do ideału jeszcze daleko. Bardzo często zdarzają się sytuacje, że ścieżka rowerowa nagle urywa się. I w takiej sytuacji niestety jesteśmy zmuszeni podróżować albo jezdnią albo też chodnikiem. Wynika to z faktu, że sieć ścieżek rowerowych nie była nigdy uwzględniana podczas planowania sieci dróg w mieście. Brano pod uwagę jedynie jezdnie i chodniki. I z tym fantem jedni radzą sobie lepiej a inni nieco gorzej. Na podstawie rankingu przygotowanego pod koniec 2012 roku możemy stwierdzić, które miasta są najbardziej przyjazne rowerzystom a w których lepiej na rower nie wsiadać. Palme pierwszeństwa w rankingu dzierży Gdańsk. Tuż za nim plasuje się Słupsk oraz Wrocław. Z większych miast pozycje 9-11 okupują odpowiednio Toruń, Łódź oraz Kraków. Poznań jest 19 w rankingu a Warszawa plasuje się na 20 miejscu. Na szarym końcu listy możemy znaleźć Bielsko-Białą, Rybnik i Gorzów Wielkopolski. Te miasta najgorzej radzą sobie z przystosowaniem do ruchu rowerów. Nie oznacza to jednak, że nie należy tam podróżować na popularnym bicyklu. Przecież tylko w ten sposób można zmusić władze miast do szybszego działania.

Jaki rodzaj roweru jest najlepszy dla Ciebie? Przeczytaj i zdecyduj!

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.