Na topie

Mandaty dla rowerzystów – za jakie wykroczenia są kary pieniężne?

19 kwietnia, 2018 | by BikePRO.pl
Mandaty dla rowerzystów – za jakie wykroczenia są kary pieniężne?
Porady
0

Aby jeździć rowerem po mieście nie są wymagane żadne egzaminy czy dokumenty, wystarczy mieć ukończone 18 lat lub posiadać kartę rowerową. Wielu fanów dwóch kółek porusza się po drogach, wraz z ruchem samochodowym, dlatego znajomość przepisów drogowych jest fundamentalne, aby nie otrzymać mandatu za wykroczenie. Zarówno na drodze, jak i ścieżce rowerowej trzeba umieć się zachować i mieć oczy dookoła głowy.

Jazda po chodniku – kiedy jest dopuszczalne?

Przede wszystkim nie wolno rowerzyście poruszać się po chodniku, a jedynie w specjalnie wydzielonych do tego miejscach. Dla wielu być może jest to oczywiste, jednak notorycznie straż miejska wystawia mandaty właśnie za jazdę poza ścieżką rowerową lub drogą. Nabierając prędkości, cykliści stwarzają zagrożenie dla pieszych, którzy często poruszają się z małymi dziećmi. Wyjątkiem są jednak dwie sytuacje. Rowerzysta może jeździć po chodniku, gdy droga obok dopuszcza prędkość pojazdów powyżej 50km/h, a jednocześnie szerokość chodnika wynosi przynajmniej 2 metry. Druga sytuacja: gdy występują kiepskie warunki pogodowe, jak silny wiatr, mgła, opady śniegu czy ulewa. W pozostałych przypadkach, rowerzyście grozi mandat w wysokości 50zł.

Najczęstsze przyczyny mandatów dla rowerzystów

Pozostałe popularne przypadki, za które możemy otrzymać mandat to jazda pod wpływem alkoholu oraz brak wyposażenia roweru. Jazda rowerem po mieści, po drogach czy ścieżkach wiąże się z taką samą odpowiedzialnością jak jazda samochodem. Zatrzymana osoba, która wykaże się zawartością promili 0,2-0,5 zostanie ukarana wysokim mandatem – nawet do 500zł. Jest to najwyższy mandat jaki może otrzymać rowerzysta.

Kolejną kwestią, której rowerzyści często nie przestrzegają to jazda bez pełnego, niezbędnego akcesorium. Rowerzysta musi być dobrze widoczny dla kierowców, dlatego wymagane jest przynajmniej jedno światełko z przodu oraz z tyłu. Do tego, konieczne jest również światełko odblaskowe oraz działające hamulce. Ponadto, rowerzyści mogą otrzymać karę pieniężną za łamanie przepisów drogowych, np. za korzystanie z telefonu podczas jazdy grozi 200zł mandatu, a za wyprzedzanie innego pojazdu na zakręcie aż 300zł.

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.