Na topie

Lumen – rower z odblaskową powłoką

3 czerwca, 2014 | by Sylwester
Lumen – rower z odblaskową powłoką
Sprzęt rowerowy i odzież
0

Mission Bicycle Company z San Francisco wpadła na pomysł stworzenia nietypowego roweru. Zainspirowani nocnym życiem miasta, refleksami jakie pojawiają się za sprawą świateł z latarni, neonów, które odbijają się od znaków drogowych i innych powierzchni, postanowili zbudować rower, który będzie w pełni odblaskowy. Tak o to wyszedł z tego pierwszy na świecie odblaskowy rower – Lumen, a swoją premierę będzie miał w tym roku.

Lumen odblaskowy rower

Lumen jest pierwszym na świecie rowerem, który w nocy odbija światło. Do uzyskania tego efektu posłużyła specjalna powłoka lakiernicza, w której znalazły się setki tysięcy mikroskopijnych kulek. Odbite od nich światło, da efekt widoczny nawet z odległości 300 metrów.

Powłoka odblaskowa Powłoka odblaskowa na ramie

Na początku zbadano, w jaki sposób wykonuje się odblaskowe znaki drogowe. Znaki drogowe i odblaskowe farby do malowania jezdni są bowiem przeznaczone do powierzchni płaskich i nie nadawały się do malowania rowerowych ram. Szukając dalej trafili do firmy Halo Coatings, która posiada patent na powłokę odblaskową 3D, a na dodatek opatentowaną technologię powlekania nią powierzchni takich jak metal, guma czy plastik. Taka powłoka została zastosowana do malowania stalowych ram, jak również kół w rowerach Mission Bicycle Company.

Lumen bike

Odblaskowe rowery są typowymi jednośladami z ramą w kolorze antracytu, jednak po zmierzchu rower może zmienić swój kolor, jak kameleon. Odbija światło takiego koloru, jak to, które na niego zostało skierowane. Firma posiada wieloletnie doświadczenie w budowie rowerów i potrafi przygotować swój projekt tak, by konstrukcja miała atrakcyjny i nie powtarzalny wygląd. Każdy rower wykonywany jest ręcznie na podwójnie cieniowanych ramach stalowych. Mission Bicycle Company udziela 50 lat gwarancji na swoje rowery.

Lumen podczas jazdy

Rowery dostępne będą w trzech wersjach: Single Speed Lumen 1 o masie 8,6 kg, Lumen 8 (z przekładnią Nexus 8) o masie 10,8 kg oraz wersja z najbogatszym wyposażeniem – Lumen 8SE o wadze 11 kg.

Ceny rowerów zaczynają się od 1500 dolarów.