Na topie

Jak konserwować rower?

16 lutego, 2014 | by BikePRO.pl
Jak konserwować rower?
Porady
0

Kupując rower z pewnością nie planujemy używać go tylko 1-2 sezony. Mamy nadzieję, że będzie służył nam niezawodnie przez długie lata. aby tak się jednak stało konieczna jest jego prawidłowa konserwacja. Oczywiście warto także pamiętać o tym, że duży wpływ na okres użytkowania sprzętu ma jego jakość. Jeżeli kupimy marnej jakości rower to nie możemy jednocześnie oczekiwać, że będzie nam służył przez kilkanaście lat. Niemniej jednak, bez względu na markę i wartość roweru, warto zadbać o jego prawidłową konserwację. A co tak naprawdę kryje się pod tym pojęciem?

Po pierwsze regularne mycie. Rower, podobnie jak samochód, raz na jakiś czas musi być porządnie umyty. Wbrew obiegowej opinii to nieprawda, że brud konserwuje. Brud niszczy przed wszystkim elementy takie jak zębatki czy też koronki korby. Zupełnie innego czyszczenia wymaga łańcuch. Nie możemy go przecież wypolerować gąbką i płynem. Najlepszą konserwację dla mocno zabrudzonego łańcucha jest włożenie go na chwilę do pojemnika z benzyną. Następnie trzeba jeszcze zakonserwować łańcuch specjalnym olejem.

Kontrola

Wiemy także jak ważną rolę odgrywają hamulce. Sprawdzając hamulce musimy zwracać szczególną uwagę na stan linek oraz stopień zużycia klocków hamulcowych. Postrzępiona linka powinna być dla nas sygnałem, że czas najwyższy udać się do fachowca. Istotną kwestią jest także regularna kontrola stanu linek oraz zębatek a także płynności zmiany biegów. Dokręcenie siodełka i kierownicy to kwestie oczywiste, o których jednak wiele osób zapomina. Podczas konserwacji musimy także kontrolować stan opon, ich ewentualne uszkodzenia jak również ciśnienie powietrza w kołach. I wreszcie na koniec należy wspomnieć o smarowaniu roweru. Po każdej dłuższej trasie i dokładnym czyszczeniu trzeba także nasmarować rower a tym samym zaimpregnować go.

Kupując rower musimy zdawać sobie sprawę, że tak jak o każdy sprzęt również o niego trzeba odpowiednio zadbać. Tylko w ten sposób będziemy mogli cieszyć się nim przez długie lata.

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.