Na topie

Jesienny strój na rower – w co się ubrać?

31 października, 2018 | by BikePRO.pl
Jesienny strój na rower – w co się ubrać?
Sprzęt rowerowy i odzież
0

Zastanawiasz się, w co ubrać się na rower jesienią? Podczas jazdy chcesz czuć się wygodnie i komfortowo? Dowiedz się, jak właściwie przygotować się na wszelkie niespodzianki jesiennej aury.

Ubiór na cebulkę

Jesień to dość nieprzewidywalna pora roku. Wychodząc z domu nigdy nie możemy być pewni, że temperatura nie ulegnie drastycznej zmianie, dlatego warto być przygotowanym na wszystko szczególnie w kwestii ubioru. Rowerowe wycieczki jesienią powinny być starannie przemyślane i zaplanowane. Niezbędny ubiór i wyposażenie pozwoli uniknąć nieprzyjemności związanych ze złapaniem infekcji i spędzeniem następnego tygodnia w łóżku. Podstawowa zasada ubioru, która obowiązuje podczas jesieni to: ubiór na cebulkę. Wraz ze wzrostem temperatury zdejmujesz kolejne warstwy ubrania nie doprowadzając do spocenia się i ewentualnego przewiania organizmu.

Odzież na rower – ciepła bluza i przeciwdeszczowa kurtka

Ubiór na cebulkę pozwala kontrolować i dopasowywać ubiór do panujących warunków pogodowych. Na wypadek, gdyby pogoda gwałtownie się zmieniła i zacząłby padać deszcz, warto mieć przy sobie ciepłą bluzę, a także przeciwdeszczową kurtkę. Mokre ubranie na rozgrzanym ciele nie wróży nic dobrego. Kurtka powinna być wykonana z materiału, który odprowadza ciepło, „oddycha” i zapewnia odpowiednią wentylację.

Rękawiczki z długimi palcami

Niezwykle ważnym elementem garderoby podczas jesieni na rowerze są rękawiczki z długimi palcami. Nagły spadek temperatury i zimny deszcz potrafią wyrządzić wiele krzywdy dłoniom. Wystarczy kilka godzin jazdy w niskiej temperaturze, a odmrożenie mamy gwarantowane.

Spodnie rowerowe długie

Spodnie na rower nie powinny przeszkadzać podczas jazdy, dlatego bardzo ważna jest szerokość nogawek. Zwróć uwagę, czy Twoje spodnie nie zahaczają o łańcuch i nie wkręcają się w niego. Jeżeli tak jest – zamień je na specjalne legginsy z wkładką bądź użyj odblaskowej opaski, by zwęzić nogawki. Przy niskiej temperaturze warto rozważyć opcję legginsów połączonych ze spodniami. W razie wzrostu temperatury długie spodnie rowerowe w każdej chwili można zdjąć.

Kask rowerowy i ciepła czapka

Podobno najwięcej ciepła „ucieka” z organizmu przez czubek głowy i stopy. Bardzo ważne jest zatem, by chronić te elementy ciała i dbać, by ich nie przemrozić. Ochrona głowy na rowerze nie powinna ograniczać się jedynie do kasku, ale także ciepłej czapki bądź kominiarki koniecznie zasłaniającej czoło i uszy. Najlepiej, żeby były wykonane ze sztucznego materiału, który odprowadza pot. Warto zadbać także o ochronę szyi i owinąć ją chustą.

Bielizna rowerowa – ochrona przed zimnem

Najistotniejszą rolę w jesiennym ubiorze na rower pełni bielizna termoaktywna, która dba o właściwą ciepłotę ciała. Tradycyjna bielizna szybko staje się wilgotna pod wpływem potu wytwarzanego przez organizm podczas aktywności fizycznej. Mokra odzież może prowadzić do otarć, podrażnień, a przede wszystkim wychłodzenia organizmu. Właściwie dopasowana do sylwetki bielizna rowerowa odprowadza pot na zewnątrz i zatrzymuje właściwą ilość ciepła. Jest także komfortowa i wygodna.

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.