Na topie

Jazda na rowerze zimą

8 stycznia, 2019 | by BikePRO.pl
Jazda na rowerze zimą
Turystyka
0

Mimo zimowej aury, wielu miłośników jednośladów nadal ma ochotę na przejażdżkę po białym puchu. Jazda na rowerze zimą może przynieść tyle samo satysfakcji i radości, co w cieplejszych warunkach, ale warto ją nieco lepiej zorganizować. Jak więc przygotować się do jazdy na dwóch kółkach, kiedy za oknem szczypie mróz?

Jazda na rowerze zimą: jak jeździć?

Ze względu na mało sprzyjające warunki atmosferyczne, jazda na rowerze zimą różni się nieco od przejażdżek w innych porach roku. Chcąc uniknąć problemów, powinniśmy unikać szybkiej jazdy, szczególnie na zakrętach, gdyż często pod warstwą puchu czyha śliski lód. Dodatkowo, podczas wycieczek, dobrze jest utrzymywać równe tempo i poprawny balans ciałem. Aby ułatwić sobie ostatni element, można lekko podwyższyć kierownicę i jeździć w pozycji zbliżonej do wyprostowanej. Ważna jest także kwestia hamowania – nie zwalniajmy gwałtownie i najlepiej unikajmy hamowania przednim hamulcem. Jeśli pokonujemy trasę w miejskich warunkach, to warto pamiętać o ostrożnym przejeżdżaniu przez oblodzone drogowe koleiny, tory tramwajowe i krawężniki. Nawet znajoma droga może spłatać nam figla w najmniej oczekiwanym momencie.

Jakie ubranie na rower zimą będzie najlepsze?

Pewne powiedzenie głosi: „nie ma złej pogody, są tylko źle ubrani ludzie”. Podążając za tym mottem, ubierzmy się odpowiednio tak, aby jazda sprawiała nam prawdziwą przyjemność.

  • Podstawą jest ubiór „na cebulkę”, unikanie odzieży bawełnianej i zainwestowanie w porządne ubrania termoaktywne.
  • Na nogi załóżmy spodnie z dodatkowym ociepleniem kolan, a na stopy – długie, narciarskie skarpety. Jeśli za oknem czeka na nas srogi mróz, to nawet dwie pary.
  • Pamiętajmy, że stopa w bucie (z przyczepną podeszwą i nieprzemakalną cholewką) musi poruszać się swobodnie i nie może być ściśnięta.
  • Obowiązkowe są także nieprzewiewane rękawiczki i czapka wyściełana polarem lub kominiarka.
  • Najlepiej założyć takie ubrania na rower zimą, aby po wyjściu z domu czuć lekki chłód. Wtedy unikniemy przepocenia i nie przegrzejmy się podczas jazdy.

Jak dbać o rower zimą?

Zima jest bardzo wymagającą porą roku dla naszego jednośladu. Sól drogowa przyspiesza korozję poszczególnych podzespołów, a ujemne temperatury wpływają na przyczepność opon, pracę przerzutek i hamulców. Nasz rower potrzebuje więc pomocy. Łańcuch rowerowy powinniśmy smarować specjalnymi, zimowymi smarami. Aby oczyścić pojazd z soli, należy po każdej przejażdżce opłukać go ciepłą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Warto pamiętać też o tym, że mróz skraca działanie baterii, dlatego światełka powinny być zdejmowane z roweru, jeśli przechowujemy go np. w garażu lub piwnicy.

Rower zimą – o czym jeszcze warto pamiętać?

Przed wyjściem z domu należy sprawdzić, czy nasz jednoślad posiada odpowiednie wyposażenie. Rower na zimę musi mieć przede wszystkim opony z bieżnikiem, sprawne hamulce, dzwonek i błotniki. Bardzo ważnym elementem jest także silne oświetlenie (zawsze sprawdźmy poziom naładowania akumulatorów) oraz odblaski zamontowane z przodu i z tyłu roweru. Pamiętajmy, że o każdej porze roku bezpieczeństwo to podstawa, a zimą często jest szaro i szybciej robi się ciemno. Im lepiej jesteśmy widoczni na drodze, tym spokojniej dotrzemy do celu!

Jeśli dopiero stoisz przed wyborem odpowiedniego roweru, przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy jego zakupie: https://www.bikepro.pl/zakup-roweru/

 

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.