Na topie

Jakie oświetlenie do roweru?

17 sierpnia, 2022 | by BikePRO.pl

Ludzie jeżdżą rowerami zarówno w dzień jak i nocą. Nie jest to na pewno pora bezpieczna na trening fizyczny, ale czasami po prostu nie ma wyboru. Kiedy już wybierasz się wieczorną porą na przejażdżkę, przydałoby się zadbać o najbardziej efektywne oświetlenie zwiększające komfort jazdy, widoczność, a co najważniejsze bezpieczeństwo. Artykuł omawia najważniejsze pomysły w tej dziedzinie, dając profesjonalne wskazówki dotyczące tego, jakie oświetlenie do roweru wybrać i opieki nad własnymi interesami na drodze.

W jakie światła do roweru warto jest się zaopatrzyć? 

Najpopularniejsza jest na pewno przednia lampa, montowana na kierownicy z opcją migania. Na drodze taki rowerzysta jest właściwie cały czas widoczny. Świetnie oświetlenie nocne uzupełniają odblaskowe nakładki na szprychy, świecące w ciemnościach, tworzące falujące wzory. 

Najlepiej oczywiście dobierać oświetlenie do roweru przednie i tylne. Z przodu powinno być ono mocniejsze, aby uchwycić szeroki zakres drogi, a z tyłu jedynie informacyjne, dla innych uczestników ruchu. Nałożenie kamizelki odblaskowej i podświetlonego kasku to pomysł jeszcze bardziej uwidoczniające rowerzystę na trasie. Jeżeli zadbasz o inwestycję w powyższe akcesoria, na pewno zmaksymalizujesz swoje bezpieczeństwo. 

Oświetlenie do roweru — jakie wybrać?

Na rynku jest dostępnych coraz więcej nowoczesnych rozwiązań oświetlenia rowerowego. Jest to pozytywne zjawisko, jednak potrafi czasem przytłoczyć rowerzystę, który zastanawia się jakie oświetlenie do roweru powinien wybrać. Oto kilka popularnych rozwiązań:

Oświetlenie 1W

Od dłuższego czasu to właśnie ten rodzaj oświetlenia rowerowego robi wielką furorę na ścieżkach rowerowych. W czym tkwi sekret 1W? Producenci oświetlenia rowerowego oznaczają tym symbolem lampy wykorzystujące moc około 1 wata, chociaż warto wspomnieć, że część z lampek wykorzystuje również diody LED o mocy dochodzącej do 3 wat. Takie źródło światła pozwala na produkowanie lampki o bardzo wysokiej mocy, które od pewnego czasu są również dostępne w technologii żarowej. 

Lampy te potrzebują znacznie więcej energii niż tradycyjne modele, jednak charakteryzują się one, w porównaniu do swoich poprzedników, znacznie większą sprawnością. Poza tym to oświetlenie rowerowe jest niewielkich rozmiarów i charakteryzuje się bardzo niską masą. 

Oczywiście zastosowanie tego typu rozwiązania, jakim są diody o wysokiej mocy, wymaga odpowiedniego systemu chłodzenia, specjalnych soczewek ogniskujących oraz układów zasilających, które wpływają nie tylko na skomplikowaną budowę całej lampki, ale również na jej cenę.

Tego typu lampka to świetny wybór dla każdego, kto stawia na jakość i bezpieczeństwo, lub też często korzysta z jazdy o późnych porach, podczas których oświetlenie jest podstawą. Na rynek wychodzą coraz to lepsze modele lampek 1W i z pewnością każdy zainteresowany znajdzie coś, co odpowiada jego potrzebom.

Światło tylne do roweru LED

Odpowiednim światłem tylnym do roweru jest nowoczesna lampka typu LED, o przezroczystej obudowie, dzięki czemu światło jest widoczne z każdej strony. Jest ona wyposażona w 6 diod LED, o szerokim strumieniu światła i bardzo mocnej widoczności.

Łatwa w umocowaniu dzięki dopasowującemu się uchwytowi najnowszej generacji, zasilana dwoma bateriami typu AAA. Światło LED do roweru jest wyposażone w 3 funkcje świecenia: ciągłą, pulsującą oraz losową. Polecane jest szczególnie dla rowerów miejskich. Wydłużony czas świecenia ciągłego – ok. 60 godzin. Lampka LED jest prosta w obsłudze i dająca dobrą widoczność nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.

Jakie światło przednie do roweru?

Może to być uniwersalna lampka o niewielkich rozmiarach, wytrzymała, przeznaczona do montowania z przodu. Niewielkie wymiary pozwalają na używanie jej nie tylko podczas jazdy rowerowej, ale również w trakcie biegu, czy podczas jazdy na rolkach.

 

Przeczytaj także: Jaką wybrać pompkę rowerową?

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.