Na topie

Jakie opony rowerowe wybrać na zimę?

2 października, 2017 | by BikePRO.pl
Jakie opony rowerowe wybrać na zimę?
Porady
0

Zbliżający się okres zimowy wymaga od rowerzystów odpowiedniego przygotowania jednośladu do jazdy w trudniejszych warunkach. Zalegające na drogach i chodnikach śnieg, lód i błoto wpływają na przyczepność opon rowerowych, dlatego zaczynając kompletowanie rowerowych akcesoriów, które mają przygotować rower do zimy, warto przejrzeć ofertę opon zimowych.

Dopasowanie opon do stylu jazdy

Tym, co decyduje o przyczepności kół do podłoża jest szerokość oraz bieżnik opon. Zależnie od tego, w jak bardzo wymagającym terenie porusza się rowerzysta, odpowiednim wyborem będą inne opony. Nie należy za wszelką cenę wymieniać opon na zimowe, jeżeli nasz styl jazdy i jego częstotliwość wykluczają taką konieczność.

Dla tych rowerzystów, którzy podróżują tylko po głównych miejskich drogach, które zwykle są bardzo szybko odśnieżane, typowe „zimówki” mogą okazać się nietrafionym pomysłem. Opony całoroczne z grubszym bieżnikiem, czyli np. górskie czy crossowe, powinny się w takich warunkach dostatecznie spisać.

Jeżeli jednak decydujemy się na jazdę w bardzo trudnych warunkach, np. na jazdę terenową po sypkim śniegu, wówczas zwykłe opony z małym bieżnikiem mogą nie zapewniać odpowiedniej ochrony. W tym wypadku dużo lepszym wyborem będą opony przystosowane do jazdy w zimowych warunkach, których gruby bieżnik pomaga w zachowaniu dobrej przyczepności, nawet w czasie gwałtownego hamowania lub zakrętów.

A co z kolcami?

Wielu osobom, które jedynie amatorsko zajmują się jazdą na rowerze, wydawać się może, że najlepszym wyborem na zimę będą opony z kolcami. Jak jednak jest naprawdę? Kolce montowane są na oponach przeznaczonych do jazdy po lodzie. Ze względu na ich umiejscowienie, umożliwiają one wbicie się w lód, co zwiększa przyczepność opony i skraca drogę hamowania. Warto pamiętać, że do jazdy po mieście czy po śniegu kolce nie są odpowiednie – duży nacisk jaki wywierają na oponę może spowodować, że wbiją się w oponę, powodując jej przebicie. Jeżeli jednak jeździmy w bardzo trudnych warunkach, warto rozważyć zakup opon z kolcami, ponieważ jazda po lodzie zwiększa ryzyko wpadnięcia w poślizg i wpływa negatywnie na drogę hamowania.

Zanim zdecydujemy się na wybór opon konkretnego producenta warto rozważyć, w jakich warunkach będziemy z nich korzystać, i wybrać takie, które zapewnią nam pożądane parametry. Duży wybór opon przygotowanych przez wielu cenionych na świecie producentów dostępny jest na stronie sklepu Bikester.pl – sprawdźcie na https://www.bikester.pl/czesci-rowerowe/opony-i-detki.html.

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.