Na topie

Jak zadbać o rower przed zimą?

16 października, 2014 | by BikePRO.pl
Jak zadbać o rower przed zimą?
Porady
0
Jeśli rower jest Twoim oczkiem w głowie i najlepszym środkiem do przemieszczania się na co dzień, nie rezygnuj z niego wraz z pojawieniem się pierwszego śniegu. Wystarczy kilka razy w roku  zadbać o ochronę przed mrozem i wilgocią a na pewno jazda zimą będzie o wiele przyjemniejsza, a przede wszystkim bezpieczniejsza. Co powinniśmy zatem zrobić by przygotować rower na zimę?

 

Przegląd

Przede wszystkim należy pamiętać o kompleksowym przeglądzie. Najlepiej oddać sprawę w ręce specjalisty. Zimą jazda na rowerze jest trudniejsza, dlatego musimy dokładnie sprawdzić czy wszystkie części funkcjonują prawidłowo i nie wymagają wymiany. Popsuty mechanizm w połączeniu z prędkością i oblodzoną powierzchnią może skończyć się na prawdę źle.

Opony

Jeśli często podróżujemy po trasach pokrytych lodem lub ubitym śniegiem to najlepiej zaopatrzyć się w opony z kolcami. Na oblodzonych drogach najbezpieczniejsze będą szerokie opony oraz miękkie gumy z wysokim bieżnikiem.

Hamulce

Zimą należy częściej sprawdzać ich stan. W trudnych warunkach pogodowych najlepiej sprawdzą się hamulce tarczowe. Hamulce należy regularnie konserwować z użyciem smarów, dzięki czemu będą działać sprawnie, nawet przy częstym kontakcie z wodą, błotem i śniegiem.

Błotniki

Zarówno jesienią jak i zimną błotniki to podstawowy element wyposażenia, ponieważ chronią nas przed błotem. Zimną najlepiej zamontować dłuższe błotniki, zarówno z tyłu jak i przodu roweru. Przed zakupem należy sprawdzić jaki typ błotników pasuje do naszego sprzętu, aby później uniknąć problemu z montażem.

Czyszczenie

Najlepiej rozebrać rower na części i wyczyścić wszystkie elementy specjalnymi środkami a następnie przetrzeć suchą ścierką. Przy niskiej temperaturze nie wskazane jest czyszczenie roweru wodą. Powstanie lodu w szczelinach poszczególnych części roweru utrudnia jazdę i stwarza niebezpieczeństwo dla rowerzysty, nie mówiąc już o rdzewieniu. Po czyszczeniu należy zabezpieczyć rower przed korozją, rozpylając na metalowe części smar w spray’u.

Przechowywanie

Równie ważne obok przygotowania roweru do zimy jest miejsce, w którym będzie on przechowywany. Rower należy przetrzymywać w suchych i ciepłych pomieszczeniach, nigdy na balkonie lub wilgotnej piwnicy. Jeśli nie chcemy tracić miejsca w mieszkaniu a jednocześnie nie dysponujemy odpowiednim pomieszczeniem, możemy zawiesić rower na ścianie przy użyciu haków.

Zastosowanie się do wyżej wymienionych wskazówek, pozwoli bezpiecznie poruszać się po drogach, nawet przy bardzo trudnych warunkach i przyczyni się do dłuższej żywotności sprzętu. Jeśli mowa o bezpieczeństwie to nie możemy zapomnieć o zakupie właściwych butów, rękawiczek, okularów, kasku i czapce pod nim.

 

 

 

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.