Na topie

Jak wybrać odpowiedni rower MTB?

22 grudnia, 2014 | by BikePRO.pl
Jak wybrać odpowiedni rower MTB?
Porady
0

Jeżeli zależy nam na jeździe po bardziej skomplikowanych terenach, przeczesywaniu leśnych i trudnodostępnych ścieżek, uskutecznianiu zjazdów i podjazdów, oraz zdobywania szczytów warto abyśmy zaopatrzyli się w dobrej jakości rower górski.

MTB posiadają ze względu na swoje przeznaczenie koła o średnicy 26 lub 29 cali, oraz krótką i wzmocnioną dodatkowo ramę. Jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne, często też wyposażony jest w amortyzatory. Warto w tym przypadku pomyśleć o konkretnych markach i amortyzacji zarówno z przodu jak i z tyłu, wtedy będziemy mieć gwarancję, że nasz rower zachowa się odpowiednio w bardziej ekstremalnych warunkach.

Również korba powinna być starannie dobrana, przede wszystkim powinna odznaczać się sztywnością , tak aby energia była przełożona do tylnego koła, dzięki czemu nasz sprzęt będzie się zachowywał podczas jazdy jak należy. Ze względu na nagłe zmiany warunków jazdy warto również wyposażyć nasz rower w odpowiednie hamulce, oraz osprzęt który umożliwi szybką zmianę przełożenia. To jak dokładnie zachowuje się cały osprzęt zależy oczywiście od konkretnego modelu. Wymieniamy kilka najpopularniejszych:

  • Enduro – to typ, który najlepiej przystosowany jest do jazdy w trudnych warunkach górskich. Ma większe zawieszenie ramy, solidną konstrukcję zapewniającą komfort jazdy zarówno podczas zjazdów jak i podjazdów, oraz na terenach płaskich. Należy jednak pamiętać że charakteryzują się one dość wysoką wagą i ceną,
  • Freeride (FR) – przeznaczony do jazdy na specjalnie wyznaczonych trasach do jazdy ekstremalnej, z licznymi atrakcjami, jak uskoki, równie pochyłe, oraz skocznie,
  • Cross country / maratonowy – jest chyba najbardziej uniwersalnym modelem w tej grupie rowerów bo doskonale sprawdza się na wielu różnych terenach,
  • Zjazdowy / downhillowy – nie nadają się one na podjazdy oraz tereny płaskie ze względu na duży skok w zawieszeniu i pełną amortyzację. Charakteryzuje się mocną konstrukcją, wygiętą i szeroką kierownicą, oraz sporą masą,
  • Trawl (ścieżkowiec) – również można nim jeździć po rozmaitym terenie, ale w przeciwieństwie do cross country można nim robić jeszcze bardziej ekstremalne wyczyny. Najlepiej sprawdza się na podjazdach, mniej na zjazdach. Dobrze radzi sobie też na płaskim terenie.

Pamiętajmy również, że rowery górskie wymagają od nas bardzo dobrej kondycji, więc zalecamy rozpocząć treningi jeszcze zanim na nie wsiądziecie. Wtedy na pewno będziemy czerpać większą satysfakcję z jazdy i jeżeli jesteśmy początkujący – nie będziemy narzekać na problemy związane z tym sportem.

Jeśli chcesz przeczytać o innych modelach roweru, zapoznaj się z artykułem: https://www.bikepro.pl/modele-rowerow/

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.