Na topie

Hel-Puck-Gdynia

19 grudnia, 2014 | by BikePRO.pl
Hel-Puck-Gdynia
Polska
0

Gdzie może być piękniej niż nad naszym polskim morzem. Urzekające widoki, morska bryza  i przepiękne słońce. Wiem, że pogoda jest kapryśna ale prawie nigdzie nie można natrafić na idealną bo ideałów nie ma. Ostatnimi czasy nadmorskie gminy bardzo otworzyły się na turystykę rowerową. Wyznaczyły wspaniale trasy dla rowerzystów na wielogodzinne wycieczki.

Jedną z nich, o której chcę opowiedzieć jest trasa przez Hel-Puck-Gdynie. Przebiega głównie nad morzem, czasem zbaczając na leśne dukty. Jest bardzo wygodna dla rowerzystów, ponieważ jej większa część jest wyznaczona osobną drogą. Ścieżki rowerowe są pokryte asfaltem oraz płytami. W paru miejscach, czyli w okolicy Swarzewa oraz Helu natrafimy na powierzchnie szutrową. Cała długość szlaku to jakieś 76 km, do przebycia w 8-10 godzin.

Punktem wyjściowym całej wyprawy będzie Hel. Trzeba zaznaczyć, że w Helu jest wiele miejsc do zwiedzania począwszy od latarni po fokarium. Warto zaznajomić się z jego atrakcjami bo jest ich bardzo wiele. Z Helu wyruszamy w stronę Juraty, po drodze w pierwszym kilometrze mijamy Muzeum Obrony Helu. W Juracie natrafimy na molo spacerowe oraz park linowy. Następnym miejscem naszej trasy jest piękna miejscowość Jastarnia, w której znajduje się rybacki i jachtowy port, jest tam takze kościół rybacki. Po 20 km jazdy od Jastarnia trafimy do Władysławowa, mijając po drodze Kuźnice oraz dobrze znaną wszystkim z piosenki Zbigniewa Wodeckiego miejscowość Chałupy. Ruszamy w stronę Pucka. Mijając po drodze Swarzewo z bardzo znanym w nim Sanktuarium Matki Bożej Swarzewskiej. Z Pucka kierujemy się na Błądzikowo. Tu trasa wiedzie w kierunku morza polną drogą. Po 6 kilometrach docieramy do Rzucewa, w którym znajduje się stanowisku archeologiczne, w którym odkryto osadę Łowców Fok na Cyplu Rzucewskim. Udajemy się w stronę Mechelinki przy okazji jadąc przez rezerwat ornitologiczny Beka u ujścia rzeki Redy. Z Mechelinki roztacza się wspaniały widok na panoramę zatoki. Stąd wiedzie nas szlak leśny na Pierwoszyno. Tutaj przemierzamy trasę wzdłuż płotu okalającego lotnisko. Z Pierwoszyna do Gdyni dzielą już nas tylko 4 km. I tak dojeżdżamy do Gdyni.

Jest parę możliwości skrócenia trasy. Można na niej zawrócić lub po przejechaniu dużego dystansu wsiąść do pociągu (jest to możliwe np. w Pucku). Trasa jest dobrze przygotowana na rowerzystów. W wielu miejscowościach możemy zjeść smaczny obiad, zaopatrzyć się w prowiant lub skorzystać z bazy noclegowej.

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.