Na topie

Dolina Baryczy – trasa rowerowa

14 września, 2022 | by BikePRO.pl
Dolina Baryczy – trasa rowerowa
Polska
0

Żmigród to piękne miasto oraz gmina na Dolnym Śląsku. Gminę przecina rzeka Barycza i Sąsienicza. Nazwa miasta wywodzi się od Grodu Żmiji. Planując wycieczkę rowerową w tych okolicach, trzeba koniecznie wiedzieć jakie atrakcje niesie nam ze sobą sama podróż. Trasa rowerowa jedna z wielu w tych okolicach, przebiega po Wzgórzach Trzebnickich i Dolinie Baryczy. Dolina Baryczy to wyjątkowe miejsce. W sezonie, gdy nadchodzi przelot ptaków, można tu zaobserwować aż 270 gatunków. Niedaleko znajdują się wszystkim znane Stawy Milickie, które kojarzą się z najsmaczniejszym karpiem na wigilijnym stole. To właśnie ten karp i jego niesamowity smak został wcielony do Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego w Europie. Ale mało kto wie, że to prawie jedyne miejsce, w którym człowiek działa z dziką naturą na równych prawach. Nasza trasa obejmie Stawy Milickie i z pewnością zachęci do obejrzenia ich. Jeśli chodzi o jej poziom trudności, to jest bardzo różnorodny. Czasem droga prowadzi asfaltem innym razem leśnym duktem – zawsze jednak warto wybrać się w podróż dobrej jakości rowerem.

Początek szlaku wyznaczamy w Żmigrodzie. Spod stacji PKP kierujemy się na most nad rzeką Baryczą. Ciekawostką historyczną wartą zobaczenia przed wjazdem na most po prawej stronie będzie Zamek, o którym wzmiankowano już w 1296 r. To właśnie na tym zamku w 1813 r. spotkał się car Aleksander I z królem pruskim Fryderykiem Wilhelmem III i posłami z Anglii i z Austrii. Ich spotkanie miało służyć opracowaniu wspólnego planu walki przeciwko wojskom Napoleona. Po II wojnie zamek do końca nigdy nie został odbudowany. 

Po powrocie na szlak jedziemy w stronę  Żmigrudka.  Z drogi oznaczonej nr 429 wjeżdżamy na czerwony szlak. Trasa wiedzie nas przez wsie Nowe Domy, następnie za mostem na Młynówce wjeżdżamy do lasu.  Las ciągnie się aż do Rawicza. Po 4 km wjeżdżamy na skrzyżowanie. Stąd kierujemy się drogą asfaltową do miejscowości Czarny Las. Tu możemy odpocząć i rozpalić ognisko.  Dalej trasa prowadzi do miejscowości Gatka, następnie do Wilkowa. W Wilkowie dla zainteresowanych jest zabytkowa leśniczówka. Ruszamy w stronę Olszy, a od skrzyżowania wjeżdżamy na zielony szlak. Zielony szlak kieruje nas w stronę Baranowic, Jutrosin i Grabówki. Dalej jedziemy do  Rudy Sułowskiej, jadąc po groblach szlaków rybnych rezerwatu Stawy Milickie. Jeśli ktoś zgłodniał i pragnie spróbować tutejszych specjałów to w swe podwoje zaprasza „Zajad pod Wesołym Karpiem” Ruda Sułowska.   Po krótkim odpoczynku wkraczamy na niebieski szlak prowadzący do Sułowa. 

Następny na trasie jest Milicz. Warto przy tej okazji wspomnieć o jego zabytkach np. o kościele św. Michała i św. Anny  z XIX w., pałac klasycystyczny. Z Milicza wyruszamy zielonym szlakiem, kierując się na Trzebnicę, mijając po drodze Olszyny Niezgodzkie i Rudę Żmigrodzką. Następna miejscowość to Jamnik z punktem widokowym na staw Jamnik Dolny. Jadąc dalej, dojeżdżamy do Osieku. Tu możemy zakończyć swą trasę albo odbić z powrotem do Żmigrodu. 

Na taką trasę warto wybrać odpowiedni rodzaj roweru. Przeczytaj więcej: https://www.bikepro.pl/modele-rowerow/

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.