Na topie

Dodatki na rower – dlaczego są takie ważne

24 maja, 2019 | by BikePRO.pl
Dodatki na rower – dlaczego są takie ważne
Sprzęt rowerowy i odzież
0

Uwielbiasz jazdę na rowerze? Nie wyobrażasz sobie dnia bez przejechania kilku kilometrów na swoim jednośladzie? Rower to dla Ciebie najlepszy i najszybszy sposób poruszania się po mieście? Jeśli na te pytania odpowiedziałeś twierdząco, to ten artykuł jest dla Ciebie! Zapoznaj się z pięcioma dodatkami na rower, które znacznie polepszą komfort Twojej jazdy i sprawią, że będzie ona dużo bardziej bezpieczna.

Rękawice rowerowe – chroń swoje dłonie

Jednym z bardziej przydatnych, ale często niedocenianych dodatków na rower są rękawice. Ich podstawowym zadaniem jest ochrona dłoni przed otarciami i zimnem, a także amortyzacja drgań. Rękawiczki na rower dzięki znajdującym się w nich specjalnym silikonowym wypełnieniom zmniejszają nacisk na kierownicę wynikający z ciągłego pochylania się nad nią. Ten dodatek ma także za zadanie wchłaniać pot z dłoni i odprowadzać go za zewnątrz. To sprawia, że komfort jazdy wyczynowej i rekreacyjnej jest zdecydowanie wyższy. Rękawice rowerowe możesz kupić w wersji długiej lub krótkiej. Pierwsze występują z palcami i są dedykowane do każdej pory roku, drugie – nie mają palców i najlepiej sprawdzą się w okresie wiosenno-letnim.

Aby jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo i wygodę, dobierz odpowiednie siodełko rowerowe.

Skarpetki na rower – nie dopuść do otarć na stopach

Skarpety dedykowane regularnej jeździe na rowerze tworzone są ze specjalnych materiałów, które odprowadzają pot na zewnątrz organizmu, a tym samym – zapewniają stopom ciągły dostęp do świeżego powietrza. Dzięki temu ewentualne postoje w czasie trasy nie będą dokuczliwe dla Twojego węchu. Dodatkowo rowerowe skarpety poprzez odprowadzanie potu nie dopuszczają do wychładzania się stóp, co mogłoby się wydarzyć, gdybyś na trasę rowerową założył zwykłe skarpetki bawełniane. Zgromadzony w materiale pot to nie tylko duży dyskomfort w czasie jazdy, ale także najszybsza droga do przeziębienia. Skarpety rowerowe mają też z reguły dłuższy ściągacz chroniący przed otarciami oraz zsuwaniem się skarpet ze stóp podczas jazdy.

Kask rowerowy – ochrona głowy na pierwszym miejscu

Najważniejszą funkcją kasku na rower jest – oczywiście – ochrona głowy przed ewentualnym uszkodzeniem w razie upadku. Kask musi idealnie przylegać do głowy, ale prawidłowo spełniał tę funkcję. Nie może być ani za luźny, ani zbyt mocno Cię uciskać. Właśnie dlatego kask rowerowy przed zakupem koniecznie musisz zmierzyć i sprawdzić, jak leży na głowie –  czy nie uwiera, i czy jest odpowiednio dopasowany. Kaski dla rowerzystów wykonywane są najczęściej z lekkiego tworzywa i mają specjalne otwory chroniące Twoją głowę przed przegrzaniem.

Oprócz kasku rowerowego pamiętaj o zabraniu ze sobą nawet na krótką przejażdżkę odpowiedniej pompki rowerowej!

Zapięcie do roweru – skuteczne zabezpieczenie przed kradzieżą

W kwestii zabezpieczenia roweru przed potencjalną kradzieżą najlepiej zapomnieć o prostych linkach, które w niemal każdym markecie można kupić za kilka złotych. Wystarczy obejrzeć zamieszczony w Internecie filmik, w którym pokazane jest, jak w prosty i szybki sposób takie linki można bez problemu rozciąć. Jeśli więc nie chcesz, aby Twój rower został skradziony, zainwestuj w dobrej jakości zabezpieczenia. Dobrym wyborem na pewno będzie U-Lock. Ten stalowy pałąk przekłada się przez ramę roweru oraz miejsce, do którego chcemy przypiąć nasz sprzęt. To solidne rozwiązanie, które polecane jest przez zawodowych rowerzystów jako skuteczna forma ochrony roweru. Nieco droższe, ale równie warte uwagi są ciężkie łańcuchy – idealne, jeśli chcesz przypiąć na przykład dwa rowery.

Dzwonek do roweru – daj znać, że jesteś na drodze

Tak naprawdę dzwonek jest obowiązkowym wyposażeniem każdego roweru. Za jego brak można zapłacić mandat w wysokości kilkudziesięciu złotych. Nie każdy jednak zdaje sobie z tego sprawę, dlatego przy wybieraniu akcesoriów na rower pamiętaj o tym, aby na kierownicy koniecznie zamontować dzwonek. Obecnie wybór tych produktów jest tak duży, że możesz dopasować je do koloru swojego jednośladu lub wybrać zgodnie z innymi preferencjami.

Podsumowanie

Powyższe akcesoria są bardzo istotne, gdy jeździsz na rowerze regularnie. Nie tylko zwiększają bowiem Twoje bezpieczeństwo, ale także znacznie poprawią komfort jazdy. W sklepach internetowych i stacjonarnych znajdziesz różnego rodzaju dodatki na rower od renomowanych producentów. Wybierz produkty, które najlepiej będą pasowały do Twojego stylu jazdy.

 

Jeśli właśnie stoisz przed wyborem roweru, dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie: https://www.bikepro.pl/zakup-roweru/

 

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.