Na topie

Dlaczego warto zainwestować w kask rowerowy?

4 kwietnia, 2018 | by BikePRO.pl
Dlaczego warto zainwestować w kask rowerowy?
Sprzęt rowerowy i odzież
0

Kask rowerowy należy do tych akcesoriów, które coraz częściej możemy spotkać na głowach wielu polskich rowerzystów. Wciąż jednak nie są one powszechne – a to stwarza ryzyko nie tylko dla zdrowia.

Rower w miejskiej dżungli

Jak wygląda jazda w mieście, o tym wie każdy, kto choć raz przejechał się po ścieżkach dużej metropolii. Wszechobecne zagrożenie czyhające na rowerzystę zarówno ze strony nieostrożnych, panoszących się w każdym miejscu szos kierowców, jak również pieszych, których zawsze jest za dużo, sprawiają, że pedałowanie w miejskiej przestrzeni potrafi momentami przerodzić się w sport ekstremalny. W takim wypadku kask staje się nie tyle akcesorium, co wręcz niezbędnym elementem stroju. Dowiedz się, jak wybrać najlepszy!

Kaski rowerowe w niskiej cenie?

Na wstępie powinieneś skreślić kaski budżetowe, dostępne między innymi na tak zwanych „działach sportowych” w przestrzeniach hipermarketów. Zostaw je dla amatorów, którym nie zależy na własnym zdrowiu. Zazwyczaj wykonane z plastiku podobnego do tych, który używany jest do produkcji jednorazowych sztućców, nie ochronią twojej głowy właściwie przed niczym. Ponadto cechuje je niski poziom wygody (a właściwie jej brak) poprzez zastosowanie najczęściej najniższej jakości styropianowej wyściółki i niedostatecznej wentylacji, która przeszkadza już po kilku minutach jazdy.

Jakie atesty powinien posiadać kask rowerowy?

Jeśli jedynym kryterium wyboru jest dla ciebie cena, najlepszym wyborem będzie dopłata kilkudziesięciu złotych do najtańszego modelu kasku renomowanego producenta. Tego typu osprzętowanie w znakomitej większości przypadków posiada certyfikat zgodności ze standardową unijną normą EN1078 wraz z certyfikatem CE, umożliwiającym obrót na terenie Wspólnoty Europejskiej. Przyzwoitej jakości kask to koszt ok. 60 zł (w wypadku najtańszego wariantu). W tej cenie otrzymujemy gwarancję tego, że sprzęt nie rozpadnie się przy byle uderzeniu i przyjmie w siebie znakomitą większość energii powstałej w wyniku upadku.

Profil kasku rowerowego

Profil kasku uzależniony jest przede wszystkim od twojego stylu jazdy i indywidualnych preferencji. Najpopularniejsze w kraju kaski MTB zapewniają należyty poziom ochrony, a ponadto są wygodne i przewiewne. Może to być jednak problemem w zimie, kiedy to skóra głowy wystawiona jest na działanie niskich temperatur – założenie czapki może być niemożliwe w przypadku ciasno przylegającego do czaszki kasku. Rozwiązaniem jest stosowanie kasku przystosowanego do jazdy po mieście. Coraz bardziej popularne stają się również otwarte kaski (tzw. „orzeszki”), które zapewniają wysoki poziom ochrony górnej części głowy kosztem zmniejszonej wentylacji.

Kaski rowerowe o najwyższym poziomie bezpieczeństwa

Jeśli bezpieczeństwo jest jednak dla ciebie bezwzględnym priorytetem niezależnie od okoliczności, nie powinieneś przebierać w środkach. W takim przypadku warto skorzystać z oferty producentów, których głównym profilem działalności pozostaje produkcja sprzętu alpinistycznego i narciarskiegO. Stosowane w tej branży technologie wyznaczają trendy w świecie ochrony głowy, zatem możesz liczyć na najwyższy poziom bezpieczeństwa. Do tego dochodzi wyjątkowy komfort, jaki gwarantują kaski od profesjonalnych producentów dzięki zapewnieniu innowacyjnych rozwiązań i najwyższej jakości materiałów. Ostatnim hitem w tej dziedzinie są włókna aramidowe, kilkukrotnie bardziej wytrzymałe od kewlaru, a dodatkowo odkształcające się wewnętrznie w przypadku uderzenia – wszystko to dzięki warstwowej strukturze tego tworzywa.

 

Przeczytaj także nasz artykuł o rodzajach pompek rowerowych.

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.