Na topie

Czego nie wolno rowerzyście

15 września, 2014 | by BikePRO.pl
Czego nie wolno rowerzyście
Porady
0

Nieznajomość prawa szkodzi, również rowerzystom. Warto poznać podstawowe uregulowania prawne, aby nie wpakować się w kłopoty, uniknąć mandatu i ułatwić życie innym uczestnikom ruchu.

Rowerem nie można poruszać się po autostradzie i drodze ekspresowej. Rowerzysta nie powinien także jeździć po chodniku, który ma mniej niż 2 m szerokości, z wyjątkiem cyklistów opiekujących się dzieckiem na rowerze do 10 lat oraz, gdy warunki atmosferyczne stwarzają zagrożenie na jezdni lub chodnik jest dopuszczony do ruchu rowerów.

Prawo zabrania jeżdżenia po przejściach dla pieszych między przechodniami, co uzasadnione jest różnicami prędkości rowerów i pieszych. Za przejazd po pasach na rowerze grozi mandat w wysokości nawet 200 zł.

Nie można jechać bez trzymania rękami kierownicy, ani bez nóg na pedałach. Rowerzysta nie może czepiać się rękami innych pojazdów. Poza tym nie można rozmawiać przez telefon bez zestawy słuchawkowego lub głośnomówiącego.

Z uwagi na własne bezpieczeństwo nie można jechać bez świateł po zmroku oraz w tunelach. Rower zawsze musi posiadać przednią lampkę o świetle białym lub żółtym, tylne czerwone światło odblaskowe w kształcie innym, niż trójkąt, a także światełka odblaskowe.

 

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.