Na topie

Bagażnik rowerowy na klapę – jak montować?

16 lutego, 2018 | by BikePRO.pl
Bagażnik rowerowy na klapę – jak montować?
Porady
0

Bagażnik rowerowy na klapę jest odpowiedzią dla wszystkich osób, które nie posiadają w swoim aucie haka lub bazowego bagażnika na dachu. Jego stabilna konstrukcja, w zależności od modelu, pozwoli przewozić jednorazowo od 2 do 4 rowerów. Czy wiesz, jaki bagażnik będzie najlepszy do twojego auta? A może szukasz sposobu na montaż bagażnika? Przekonaj się, jakie to może być proste!

Optymalne rozwiązanie wśród dostępnych opcji

Bagażnik rowerowy na tylną klapę rozróżnia się wg modeli aut, w zależności od rodzaju nadwozia. Jest świetnym rozwiązaniem dla osób, których auta nie mają haka holowniczego, a montaż rowerów na dachu jest niewskazany ze względu na wysokość samochodu. Przy wysokim modelu z zamocowanymi w ten sposób rowerami może dochodzić do utrudnień, a także w wyniku oporu powietrza, zwiększa zużycie paliwa.

Prosta konstrukcja na długie podróże

Bagażnik klapowy pozwala umieścić rowery tak, że są one bezpieczne. Trzeba jednak uważać, gdyż przy większych prędkościach i wyboistych drogach, bagażnik może stracić na stabilności. Warto również zabezpieczyć przewożony sprzęt, by nie zabrudził się on piachem wyrzuconym spod kół. Zamontowany z tyłu samochodu bagażnik pozwala jednak zaoszczędzić miejsce w bagażniku, które możemy przeznaczyć na spakowanie innych rzeczy.  Przy tego typu konstrukcji, rowery lekko wystają poza górną krawędź samochodu, jednak nie zasłaniają one tablicy rejestracyjnej ani świateł. Dodatkowo warto mieć na uwadze to, że rowery mogą wystawać lekko poza szerokość auta, dlatego należy zachować szczególną ostrożność podczas wyprzedzania lub parkowania. Dodatkowo, po przejechaniu ok. 50 km warto sprawdzić, czy sprzęt jest stabilny.

Jak zamontować bagażnik rowerowy na klapę?

Bagażniki rowerowe różnią się montażem w zależności od marki i wielkości klapy. Wszystkie jednak cechują się dużą intuicyjnością. Zazwyczaj w zestawie znajdują się wszystkie niezbędne elementy, w tym ruchome śruby, które należy później dokręcić. Poniżej zamieściliśmy krótką przykładową instrukcję montażu:

  1. W pierwszej kolejności należy jednak zadbać o odpowiedni kąt rozłożenia ruchomych ram bagażnika, by później lekko unieruchomić je śrubami.
  2. Następnie można przejść do nałożenia bagażnika na klapę auta i po dopasowaniu sprzętu, całkowicie dokręcić śruby.
  3. W dalszych krokach należy odpowiednio zamocować o klapę metalowe naczepy, znajdujące się na końcach pasków. Naczepy powinny być zamocowane tak, by nie wysuwały się w trakcie jazdy.
  4. Następnie należy odpowiednio naprężyć paski i docisnąć zabezpieczającą klamrą, która znajduje się przy ramie. Zazwyczaj, bagażniki wyposażone są w 6 pasków i wszystkie należy zamocować w ten sam sposób, po różnych stronach pojazdu.
  5. Po tych czynnościach, należy następnie docisnąć wszystkie paski.
  6. To moment, w którym można umieścić rower w rynienkach. A później, ramieniem przytwierdzić rower do uchwytów za pomocą m.in. pasków zabezpieczających.
  7. Czynność należy powtórzyć w przypadku mocowania kolejnych rowerów.
  8. Dodatkowo, wszystkie koła rowerów zabezpieczamy specjalnymi paskami.
  9. Na sam koniec należy wszystkie sprzęty zabezpieczyć paskiem, który obejmuje również ramę bagażnika.
  10. Po zakończeniu wszystkich czynności należy ponownie sprawdzić, czy wszystkie paski są odpowiednio napięte.

Zobacz, jak wygląda krok po kroku mocowanie bagażnika rowerowego na tylną klapę samochodu wykonaną przez motoautko.pl:

BikePRO.pl

O autorze

BikePRO.pl to portal rowerowy stworzony przez miłośników dwóch kółek. Dzięki nam przeczytacie ciekawe artykuły, dowiecie się co nowego dzieję się na rynku a także zaczerpniecie ciekawych porad.